Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Polskie siedzenia w Berlinie

infotram
05.11.2008 22:12
Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy na łamach TransInfo InnoTrans to nie tylko tabor i jego producenci. Do Berlina przyjechali także przedstawiciele firm produkującuch komponenty do budowy i wyposażenia pojazdów. Również w tym segmencie nie zabrakło polskich akcentów. Jednym z nich było stoisko firmy Astromal, na którym można było zapoznać się z aktualną ofertą firmy, specjalizującej się w projektowaniu oraz produkcji wyrobów z laminatów poliestrowo – szklanych do pojazdów szeroko rozumianej komunikacji publicznej (także tramwajów czy autobusów szynowych). Patrząc na berlińskie stoisko Astromala łatwo było się zorientować, iż dostarczył on komponenty wykorzystywane prze remoncie tramwajów rodziny 105/805 N. Pojazdy odbudowane przy ich wykorzystaniu jeżdżą m.in. w Łodzi. Także w tym mieście można spotkać Bombardiery, przy budowie których wykorzystano elementy wyprodukowane przez Astromal. Firma współpracuje ponadto z producentami autobusów –takimi jak Volvo, Scania czy Jonckheere.
Stoisko Astromala na InnoTrans
Astromal kojarzy się chyba najbardziej z siedzeniami. Tych także nie zabrakło w Berlinie. Na stoisku firmy można było się zapoznać z próbką jej możliwości w zakresie budowy siedzisk. Przypomnijmy, iż są one, podobnie jak elementy konstrukcyjne, wykorzystywane w różnych pojazdach komunikacji miejskiej, począwszy od autobusów, poprzez tramwaje, na szynobusach kończąc. Jeżeli chodzi o te ostatnie to siedzenia Astromala można spotkać chociażby w autobusach szynowych produkowanych przez bydgoską PESĘ.
W ofercie firmy z Wilkowic k. Leszna są zarówno siedzenia pasażerskie, jak i fotele dla kierowców i motorniczych. Całą ofertę firmy można znaleźć na stronie producenta: www.astromal.pl w zakładce produkty. Wszystkie siedziska spełniają normy europejskie, a ich wytwórca cieszy się popularnością nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszego państwa. Wśród firm, które współpracują z Astromalem, oprócz wspomnianych wcześniej Volvo, Scania czy Jonckheere są ponadto MAN i Kapena. W pojazdach szynowych elementy polskiego producenta wykorzystuje chociażby Siemens, co tylko potwierdza, że Astromal jest liczącym się graczem na rynku transportu publicznego. Obecnie zatrudnia on ponad 200 osób. Siostrzana firma działa na Ukrainie, gdzie przeniesiona została część produkcji. Obecność na InnoTrans nie była zatem przypadkowa, zwłaszcza, że Astromal chcąc pozyskać kolejnych klientów cały czas rozbudowuje sieć swoich przedstawicielstw. Chcąc podnosić wartość swoich produktów firma działa w oparciu o systemy zarządzania jakością ISO 9001:2000 oraz, w trosce o środowisko naturalne, Zarządzania Środowiskiem ISO 14001:2004. Jak podkreśla Prezes firmy Andrzej Stróżyk w branży laminatów i tworzyw sztucznych ważna jest troska o środowisko. Powszechnie pokutuje bowiem pogląd, iż taka produkcja wyrządza olbrzymie szkody i zanieczyszcza powietrze.
Na rynku polskim najgroźniejszym konkurentem dla Astromala w zakresie produkcji siedzeń do pojazdów komunikacji miejskiej jest Kiel. Firma, która swoją siedzibę ma również w Wielkopolsce, zatrudniająca, podobnie jak konkurent, około 200 osób, specjalizuje się głównie w tym segmencie rynku. Kiel dostarczył siedziska m.in. do wagonów paryskiego (RATP) i monachijskiego metra, a także kolei miejskiej z tego ostatniego miasta. Ponadto w ofercie firmy pozostają siedziska do pojazdów szynowych, które przeznaczone są do obsługi ruchu podmiejskiego (Trend), a także autobusów (zarówno miejskich i lokalnych –Sintro, Centra, Regio, Lite, Axxion) oraz autokarów turystycznych (Comfort, Travel, Avance). Całość oferty można znaleźć na stronie www.kiel.com.pl .      Jak widać już z tej krótkiej, powyższej prezentacji, Kiel oferuje całą gamę produktów, praktycznie dla pojazdów z każdego segmentu rynku transportu pasażerskiego. Oprócz tego jest producentem elementów wyposażenia pojazdów, takich jak stoliki, podnóżki, uchwyty czy popielniczki.
Stoisko ClerpremStoisko Borcad
Światowy rynek producentów siedzeń jest znacznie bogatszy, co pokazały dobitnie targi InnoTrans, na których swoje stoiska miało kilkadziesiąt firm z całego świata, zajmujących się produkcją siedzisk.