Policjanci w metrze odbijali zakładników [FILM]
Policyjnikontrterroryści z całej Polski i Europy oraz Jednostka Wojskowa GROM, odbijalizakładników z rąk terrorystów, którzy dokonali ataku terrorystycznego w centrumhandlowym „Złote Tarasy” w Warszawie oraz w pobliskim wieżowcu, atakże w metrze.
Wszystko to w ramach międzynarodowych ćwiczeń specjalnychjednostek interweniujących zrzeszonych w grupie ATLAS, które odbyły się wWarszawie.
W ćwiczeniach w centrum handlowym Złote Tarasy, wieżowcu iwarszawskim metrze wzięli udział policjanci z jednostek specjalnych z Polski wramach Centralnego Odwodu Antyterrorystycznego Komendanta Głównego Policji,specjalne jednostki interwencyjne z różnych krajów europejskich (Słowacji,Słowenii, Czech, Szwajcarii, Rumunii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Estonii iBelgii), żołnierze z Jednostki Wojskowej GROM. W zabezpieczeniu brali udziałrównież policjanci z Oddziałów Prewencji Komendy Stołecznej Policji.Ćwiczeniami dowodził Dyrektor Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP.
6 czerwca 2016 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie manewrów, wktórych brał udział Podsekretarz Stanu w MSWiA Tomasz Zdzikot i zastępcaKomendanta Głównego Policji insp. Jan Lach. W tym dniu też zawiązano sztab, wktórym podczas przeprowadzanych symulacji m.in. zapadały decyzje co dorozmieszczania sił i środków.
Ćwiczenia obejmowały dwa epizody przeprowadzone w bardzorealistycznych warunkach. W związku z potwierdzonymi informacjami o skalizagrożenia, jakie spowodowali terroryści w centrum handlowym „ZłoteTarasy”, w wieżowcu oraz w metrze, strona polska w ramach międzynarodowejwspółpracy wystąpiła o wsparcie w siłowym rozwiązaniu incydentu do policyjnychjednostek interwencyjnych z innych państw.
W pierwszym etapie działań założenia do treningu byłynastępujące: terroryści zaatakowali centrum handlowe „Złote Tarasy” ipobliski wieżowiec. Zabili i ranili wiele osób, wzięli zakładników. Do działańskierowano policyjnych antyterrorystów z BOA KGP, z Polski i z jednostekkontrterrorystycznych innych państw. Zajęty przez terrorystów budynek zostałotoczony przez funkcjonariuszy. Nad budynkiem cały czas krążyły policyjneśmigłowce. Wystawiono zespół do szturmu natychmiastowego i podjęto negocjacje zterrorystami. W związku z dużą liczbą zakładników i brakiem postępu wnegocjacjach, sztab operacji rozpoczął przygotowania do siłowego rozwiązaniasytuacji kryzysowej.
Kolejny etap ćwiczeń przeprowadzonych w symulowanychwarunkach odbył się 8 czerwca br. Terroryści dokonali ataku w środkachkomunikacji miejskiej i uwięzili dużą liczbę zakładników w wagonach metra. Kilku zakładnikom poprzez numer alarmowyudało się powiadomić służby, a skierowane na miejsce policyjne siły wrazfunkcjonariuszami służby ochrony metra rozpoczęły ewakuację wszystkich osóbznajdujących się w metrze i w jego pobliżu. Podobnie jak w poprzednim epizodziew pierwszej fazie działań podjętych przez funkcjonariuszy kilka osób zostałouwolnionych, jednak po jakimś czasie negocjacje stanęły w miejscu. Wówczaszapadła ostateczna decyzja o wejściu do metra i uwolnieniu zakładników.Policjanci szybko i sprawnie przystąpili do szturmu, obezwładnili terrorystów iewakuowali uwolnionych zakładników.
W scenariuszu zaplanowano, że podczas działań szturmowych wprzeprowadzonych dwóch epizodach zginęło kilku funkcjonariuszy, a kilkuzakładników i policjantów zostało rannych. Pomocy poszkodowanym udzielał zespółmedyczny Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, działający tzw. metodątriage. Umożliwiła ona służbom medycznym segregację rannych w zależności odstopnia obrażeń. Pozwoliło to na sprawneprzeprowadzenie działań ratunkowych przeprowadzonych w warunkach zdarzeniamasowego.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W każdym z dwóch epizodów brało udział około 400 pozorantówi ponad 230 funkcjonariuszy.
Celem przeprowadzonych ćwiczeń policyjnych grup specjalnychbyło przekonanie się o sprawnej koordynacji międzynarodowych działań wwarunkach bojowych, sprawdzenie w praktyce, jak działa przyjęta taktyka ikomunikacja pomiędzy oddziałami z różnych krajów. Szkolenie obejmowało dwaelementy. Działania natychmiastowe i działania negocjacyjne. Ważnym elementembyło zaplanowanie szturmów i koordynacji działań funkcjonariuszyprzeprowadzonych jednocześnie w dwóch miejscach.
Operacja była doskonale przygotowana pod względemzsynchronizowania taktyki działania różnych oddziałów w realnych warunkach.Wszystkie działania odbywały się jednocześnie w języku polskim i angielskim ? informuje Policja.
„