Płatność za bilet w metrze możliwa z użyciem rozpoznawania twarzy
W chińskim Szenczentestowany jest system pobierania opłat za przejazdy metrem wykorzystującytechnologię rozpoznawania twarzy. Ma on działać w oparciu o łączność nowejgeneracji 5G i usługi płatności mobilnych – informuje dziennik „SouthChina Morning Post”.
W ramach pilotażu system już działa na stacji metra Futian.Pasażerowie oprócz skanowania kodu QR na telefonie i tradycyjnej płatnościgotówką za bilet mogą tam skorzystać z urządzenia skanującego rysy ich twarzy,które automatycznie pobiera opłatę z konta bankowego powiązanego z wizerunkiemdanej osoby w bazie danych systemu. Według chińskiego dziennika system może wprzyszłości ułatwić pracę stacji metra, które obecnie rejestruje nawet 5 mlnprzejazdów dziennie. Gazeta nie ujawniła, kiedy program pilotażowy zostaniezakończony, a system wdrożony do regularnego użytku.
„SCMP” podkreśla, że zastosowanie rozpoznawaniatwarzy w transporcie miejskim jako rozwiązania wspierającego system płatnościto kolejny etap ekspansji tej technologii w Chinach. Obecnie narzędziarozpoznawania twarzy integrowane są z coraz większą liczbą systemówelektronicznych, z jakich Chińczycy korzystają na co dzień. Płatności z ichużyciem możliwe są m.in. w barach sieci KFC w chińskim mieście Hangczou, gdziezostały wprowadzone w styczniu 2017 roku.
Aby móc korzystać z płatności za przejazdy metrem z użyciemskanerów twarzy, pasażerowie będą musieli zarejestrować swój wizerunek wsystemie i podłączyć do niego wybraną metodę płatności – informuje gazeta.
Obecnie według oficjalnych danych Pekinu około 583 mlnobywateli Chin korzysta z płatności bezgotówkowych, a około 68 proc. wszystkichużytkowników internetu w tym kraju wykorzystuje cyfrowe portfele, również doregulowania płatności pozainternetowych.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Technologia rozpoznawania twarzy natomiast wykorzystywanajest obecnie w dużych miastach takich jak Pekin czy Szanghaj m.in. dozarządzania ruchem drogowym oraz identyfikowania kierowców popełniającychwykroczenia drogowe.
„