PESA rozbuduje biuro konstrukcyjne

infotram
04.10.2016 13:44

Ministerstwo Rozwojui PESA zawarły dziś umowę na dofinansowanie rozbudowy biura konstrukcyjnegowraz z laboratorium badawczym największego polskiego producenta pojazdówszynowych.

Dokument podpisali w imieniu resortu dyrektor DepartamentuInnowacji Małgorzata Szczepańska, a ze strony PESA ? prezes Tomasz Zaboklicki iwiceprezes Robert Świechowicz.

Celem projektu, którego koszty szacowane są na 7,6 mln zł, zczego 1,7 mln zł to środki Programu Inteligentny Rozwój, jest stworzenie wsiedzibie bydgoskiej firmy, Innowacyjnego Centrum Badań i Rozwoju oraznowocześnie wyposażonych laboratoriów: sterowania i uruchamiania pojazdów,systemów informacyjnych, wzornictwa przemysłowego, zabudowy urządzeńelektrycznych, napędów elektrycznych, układów pneumatycznych i klimatyzacji.

– Ta umowa, a w ślad za nią wzrost potencjału innowacyjnegoPESA, to konkretny wyraz wsparcia państwa dla rodzimego przemysłu. Niezałożenia ideowe, deklaracje czy nawet obietnice, ale właśnie konkret ? zjednej strony wymierna pomoc resortu dysponującego środkami na podnoszenieinnowacyjności naszej gospodarki, z drugiej zobowiązanie PESA do wykorzystaniatego dofinansowania w precyzyjnie określonym celu. Jesteśmy firmą, którejdziałalność opiera się na całkowicie polskim kapitale i polskiej myśli technicznej,dlatego taka współpraca przynosi nam ogromną satysfakcję ? podkreśla TomaszZaboklicki, szef PESY.

Dotychczasowa działalność badawczo-rozwojowa byłarealizowana w kontenerach biurowych i okresowo przy zakładach produkcyjnych, coznacząco ograniczało możliwości prowadzenia kompleksowych badań ze względu nabrak przestrzeni i odpowiedniego wyposażenia laboratoryjnego. Stąd silnapotrzeba utworzenia Centrum B+R stanowiącego przestrzeń dla realizacjidziałalności innowacyjnej przez zespoły naukowców o odpowiednich kompetencjach.Spółka w sposób bezpośredni odpowiada za całość procesu powstawania innowacji woparciu o autorską technologię, zaczynając od opracowania projektu, aż popojazd gotowy, przetestowany na wewnętrznych torach.

Realizacja Projektu pozwoli w sposób znaczący rozwinąćdziałalność B+R Spółki, przyczyniając się tym samym do tworzenianajnowocześniejszych pojazdów szynowych o funkcjonalnościach dotychczasniespotykanych na rynku. Nowa infrastruktura zostanie wykorzystana do realizacjiszeroko zakrojonych projektów badawczych w 6 obszarach będących kluczowymi dlarozwoju Spółki i zgodnymi z długookresowąstrategią funkcjonowania.

Co istotne wszystkie planowane do wykorzystania metodybadawcze, które pozwolą na opracowanie innowacyjnych rozwiązań dlaelektrycznych zespołów trakcyjnych, będą mogły zostać zastosowane w przyszłychprocesach badawczych stanowiąc podstawę dla opracowania rozwiązań dla nowychpojazdów innych niż EZT (np. lokomotywa, tramwaj, LRV) zgodnie z planami strategicznymiPESA. PESA planuje kontynuować współpracę z Politechniką Warszawską (płatnestaże w B+R) oraz Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, zktórym firma związana jest wieloletniąumową.

– Wzrost innowacyjności i konkurencyjności naszej gospodarkijest dla nas priorytetem. Dlatego tak ważna jest współpraca przedsiębiorców inaukowców, prowadząca do powstawania nowatorskich rozwiązań, które z sukcesemmogą być wprowadzane na rynek. Niezbędna jest więc nowoczesna infrastrukturabadawczo-rozwojowa, której powstanie lub rozwój współfinansują funduszeeuropejskie. Tylko w Programie Inteligentny Rozwój, dotychczas podpisano 82umowy w tym zakresie ? mówi Wiceminister Jadwiga Emilewicz.

– Wyzwań jakie niesie rynek ? zarówno polski, jak izagraniczny ? przybywa z każdym rokiem. Jeszcze osiem ? dziewięć lat temu wnaszym dziale (już wtedy największym w branży w tej części Europy) pracowałook. 70 inżynierów, potem 200, dziś 350. To konstruktorzy, technolodzy,designerzy pracujący nad bardzo szczegółowymi innowacyjnymi rozwiązaniami wpojazdach ? w myśl przewodniej w PESA zasady projektowania taboru spełniającegonawet najbardziej indywidualne oczekiwania przewoźników. To droga trudna,kosztowna, ale dla nas jeden z kluczy do konkurencyjności. Cieszę się, żejesteśmy coraz bliżej Centrum Badawczo ? Rozwojowego na miarę intelektualnych możliwości zespołu, którymmam zaszczyt kierować i potrzeb firmy o zasięgu globalnym, jaką jest PESA ?dodaje Dyrektor Działu Badań i Rozwoju PESY Arkadiusz Sobkowiak.