Od stu lat prowadzą wrocławskie tramwaje
Dziś nikogo nie dziwiwidok kobiety prowadzącej tramwaj. Panie zasiadają za sterami wrocławskichtramwajów od przeszło stu lat!
Jak to się stało, że rozpoczęły pracę, która pierwotnie byłazarezerwowana wyłącznie dla mężczyzn? Powód jest prozaiczny: powszechnamobilizacja mężczyzn po wybuchu I wojny światowej doprowadziła do gwałtownegoodpływu motorniczych i konduktorów przedsiębiorstwa SSB ? poprzednika MPKWrocław. Panowie poszli na front, a na ich miejsce zaczęto przyjmowaćstudentów, uczniów oraz kobiety. Panie najpierw pojawiały się w rolikonduktorek, a później ? po przejściu odpowiedniego przeszkolenia ?motorniczych. Posiadały odmienne umundurowanie od panów. Nosiły długie czarnesuknie i kapelusze z szerokim rondem. Na ramieniu miały torbę z biletami, a domarynarki przypięty na łańcuszku kasownik w formie szczypiec.
Po 1945 r. widok pań „na tramwajach” należał już docodzienności. Przede wszystkim można było je spotkać w funkcji konduktorek. Odpoczątku lat 50. kobiety pojawiały się także w roli motorniczych.
Z kierowcami autobusów było zupełnie inaczej, bo przez wielelat za kierownicą można było spotkać wyłącznie panów. Tę tradycję udało sięprzełamać dość późno, bo dopiero w 2000 r.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
„