MPK Wrocław wyjaśnia dlaczego dialog techniczny?

infotram
30.11.2017 09:18

Jak jużinformowaliśmy na łamach InfoTram.pl MPK Wrocław ogłosiło dialog techniczny dozakupu 39 nowych tramwajów. W ten sposób spółka chce się przygotować doogłoszenia przetargu.

Miejski przewoźnik z Wrocławia ogłosił właśnie dialogtechniczny poprzedzający wszczęcie przetargu na zakup 39 nowych tramwajów.Chętni producenci mogą zgłaszać się do udziału w dialogu do 8 grudnia, aplanowany termin jego zakończenia to koniec roku 2017. MPK chce w ten sposóbzdobyć informacje, które mogą być wykorzystane do sporządzenia opisu przedmiotuprzetargu, specyfikacji zamówienia, warunków umowy oraz oszacowania kosztów.

– MPK oczekuje, że dialog pozwoli na uzyskanie informacji wzakresie zagadnień technicznych, technologicznych, prawnych, organizacyjnych,ekonomicznych, wykonawczych oraz logistycznych. Nowe tramwaje powinny pojawićsię na wrocławskich torowiskach w latach 2020-2022. Składy mają byćklimatyzowane, nowoczesne, niskopodłogowe i wyposażone we wszystkie systemyużywane przez MPK. Dedykowane będą do obsługi m.in. linii na Nowy Dwór i przezul. Długą.

Jeszcze dokładnie nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszonyprzetarg na dostawę 39 nowych tramwajów. Wszystko zależy od możliwościfinansowych. Aktualnie spółka intensywnie działa, aby pozyskać środki nakolejne zakupy.

Trwają dostawytramwajów

Przypomnijmy, że w tej chwili trwają dostawy do MPK nowychtramwajów z projektu zakładającego zakup aż 56 składów. Są to Moderusy Beta.Dostawy podzielono na dwie tury. Przez cały 2017 rok trafiło do wrocławskichzajezdni 16 nowych składów. Do końca trwania kontraktu w 2019 roku ma pojawićsię ich jeszcze 40. Dzięki zakupom MPK może pozbyć się najstarszych składów,których wiek często sięga 40 lat.

Czym jest i co dajetaki dialog?

Dialog techniczny daje możliwość jeszcze przedogłoszeniem przetargu zbadania rynku oraz technologii, które są na nimdostępne. Wykorzystuje się to szczególnie przy specjalistycznych postępowaniachprzetargowych, np. systemy informatyczne,elektroniczne, czy nietypowe inwestycje budowlane. Dzięki wiedzy, którązlecający uzyska w ten sposób, dużo łatwiej przygotować opis warunkówzamówienia, a potem ogłosić przetarg. We Wrocławiu taką procedurę stosowałam.in. spółka Wrocławskie Inwestycje, kiedy przygotowywała się do przetargu nazajezdnię autobusową.