MPK Poznań robi, co może…

infotram
22.04.2014 13:36

W niektórych miejscach torowiska są już tak zużyte, że mimo braku pieniędzy z ich remontem nie można już zwlekać –informuje MPK Poznań. Dzieje się tak między innymi na Starołęce, na Trasie Piątkowskiej, ul. Warszawskiej, Przybyszewskiego, Reymonta czy Strzeleckiej. I tam koncentrować się będą tegoroczne poznańskie prace remontowe.

Torowiska tramwajowe powinny przejść generalny remont raz na 15-20 lat. W przypadku dużego obciążenia linii, wymiana szyn powinna nastąpić przynajmniej raz na 10 lat, zwłaszcza na przystankach gdzie z powodu hamowania i startu, ich degradacja postępuje szybciej. Częściej trzeba wymieniać szyny na łukach, zwłaszcza na łukach o małym promieniu gdzie do ponadnormatywnego zużycia szyn dochodzi już po 3 latach. W Poznaniu jest 150 km torowisk. Żeby nie dopuścić do ich degradacji powinno się remontować 7,5 km toru pojedynczego rocznie. Tymczasem MPK stać od wielu lat tylko na wyremontowanie 2-3 km torów. Ponieważ środków na remonty dotkliwie brakuje, dlatego tegoroczny plan naprawy torowisk dotyczy tylko tych odcinków torowisk, gdzie jest to absolutnie konieczne. Żeby nie utrudniać i tak ciężkiego układu komunikacyjnego w mieście, remonty będą prowadzone w taki sposób, by nie powodować dodatkowych utrudnień. To oznacza, że MPK będzie pracować na 3 zmiany, przez 7 dni w tygodniu. Ale oznacza to również, że będzie korzystać ze zmian w organizacji ruchu spowodowanych innym toczącym się remontem. Ponieważ prowadzący je inwestorzy mogą wprowadzić w swoim kalendarzu korekty, to terminy prac MPK też zostaną wówczas zmienione.
Remont na rondzie Rataje jest już za nami. Przed Wielkanocą zakończyły się prace na pętli Budziszyńskiej. Od 24 kwietnia do 30 kwietnia MPK remontować będzie węzeł rozjazdowy na rondzie Starołęka i ul. Zamenhofa (przejazd ul. Kruczą). Wymienione będą tam szyny, zrobione nowe podlewy i nowa nawierzchnia. Na czas robót wyłączony będzie ruch tramwajowy, co oznacza dla pasażerów zmiany w komunikacji miejskiej. Z utrudnieniami muszą się również liczyć kierowcy.
Organizacja ruchu na ul. Zamenhoffa