Kujawsko-Pomorskie plany na rok 2013

infotram
09.01.2013 14:51
Województwo Kujawsko-Pomorskie w 2013 roku nadal będzie inwestować w linie tramwajowe. Przedstawiamy plany inwestycyjne w Grudziądzu, Bydgoszczy i Toruniu.
Grudziądz
Wiosną ruszą prace związane z przebudową torowiska tramwajowego w Grudziądzu. To możliwe dzięki rozdysponowanym przez Urząd Marszałkowski środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wsparcie na odnowę i rozbudowę sieci tramwajowych trafiło też do Bydgoszczy i Torunia. – To pierwsze od dwudziestu lat tak duże inwestycje w infrastrukturę tramwajową w regionie. Pozwolą na wprowadzenie komunikacji tramwajowej na Kujawach i Pomorzu w dwudziesty pierwszy wiek. Dzięki nim poprawia się komfort jazdy, powstają nowe odcinki tras, a pasażerowie będą mogli korzystać z nowoczesnych systemów informacji –mówi marszałek Piotr Całbecki.
Remont kapitalny przeszło 6 wysłużonych tramwajów z Grudziądza
W mieście prowadzona jest także modernizacja sieci tramwajowej. W pierwszym etapie remont kapitalny przeszło 6 wysłużonych tramwajów. W kolejnym planowana jest modernizacja i rozbudowa infrastruktury. Podpisano już umowę z wykonawcą, który wkrótce rozpocznie prace. Przebudowany zostanie odcinek pomiędzy aleją 23 Stycznia, a pętlą w Tarpnie wraz z trasami kablowymi w ul. Sikorskiego i Sienkiewicza oraz ul. Chełmińska (na odcinku od ul. Włodka do ul. Kraszewskiego), ul. Chełmińska (na odcinku od ul. Kraszewskiego do ul. Południowej) i ul. Konstytucji 3 Maja (od ul. Południowej do pętli Rządz), a także skrzyżowania: ul. Toruńska – ul. Marcinkowskiego oraz ul. Toruńska – Al. 23 Stycznia.
Większość odcinków z jednym torem zostanie rozbudowanych do dwutorowych. Modernizacji zostanie też poddana towarzysząca linii tramwajowej infrastruktura, w tym przystanki, jezdnie i chodniki. Projekt zakłada wprowadzenie nowoczesnego systemu informacyjnego oraz zielonej fali dla tramwajów, co pozwoli na skrócenie czasu ich przejazdu. Realizacja inwestycji potrwa dwa lata. Dofinansowanie na realizację projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego to 24,6 miliona złotych.
Bydgoszcz
Dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy powstała nowa linia tramwajowa do dworca głównego PKP. Otwarty w listopadzie 1,75-kilometrowy odcinek trasy prowadzi od skrzyżowania z ulicą Focha ulicami Królowej Jadwigi, Naruszewicza, następnie wybudowanym specjalnie na potrzeby tej inwestycji 70-metrowym wiszącym mostem przez Brdę i dochodzi do ulicy Dworcowej, kierując się w stronę dworca kolejowego i dalej ulicą Zygmunta Augusta do ulicy Rycerskiej. Oprócz budowy torowiska projekt dotyczył też przebudowy ulic i chodników, budowy ścieżek rowerowych i instalacji nowoczesnego systemu informacji pasażerskiej. Wartość inwestycji to prawie 80 milionów złotych, a wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wynosi 34 miliony złotych.
Dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy powstała nowa linia tramwajowa do dworca głównego PKP
To nie wszystkie inwestycje tramwajowe w Bydgoszczy, przygotowywane dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. W ramach realizacji projektu BiT City, rozpocznie się budowa linii tramwajowej do Fordonu. Projekt BiT-City to duże przedsięwzięcie infrastrukturalne, na realizację którego samorząd województwa otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Suma pozyskanego wsparcia to 100 milionów euro.
Toruń
Jednym z elementów toruńskiego projektu jest budowa 2,9-kilometrowego odcinka linii tramwajowej do miasteczka uniwersyteckiego. Trasa będzie biegła ulicami Sienkiewicza (od skrzyżowania z ulicą Bema), Gagarina i Szosą Okrężną. W ramach realizacji przedsięwzięcia powstanie też węzeł przesiadkowy w Alei Solidarności oraz przebudowana zostanie pętla przy ulicy Olimpijskiej. Częścią projektu jest również modernizacja 18 wagonów tramwajowych (do tej pory zakończył się remont 12). Przedsięwzięcie zakłada też przebudowę jezdni i przystanków oraz przeprogramowanie i modernizację sygnalizacji świetlnej, co pozwoli na skrócenie czasu jazdy tramwajów nawet o 5 minut. Na toruńskich przystankach tramwajowych pojawią się elektroniczne tablice, które będą informowały o kursach tramwajów oraz ostrzegały przed zagrożeniami. Wartość całego projektu to ponad 84 miliony złotych. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego to ponad 42 miliony złotych.
W ramach projektu BiT-City władze Torunia zakupią też kilkanaście nowoczesnych tramwajów
W ramach projektu BiT-City władze Torunia zakupią też kilkanaście nowoczesnych tramwajów.