Krakowskie MPK zarabia na budowie tramwajów specjalnych

infotram
22.01.2015 14:03

Zrobiono już między innymi: tramwaj imprezowy, tramwaj-kawiarnię czy mobilny dom opieki społecznej. Jak dowiedział się reporter Radia Kraków, krakowskie MPK na zlecenie zagranicznych firm, czy nawet osób prywatnych, przebudowuje i 'podrasowuje’ tramwaje. Zarobione pieniądze idą do budżetu MPK.

’Zlecenia przychodzą do nas głównie z Niemiec. Dotyczą one zarówno przewoźników miejskich, jak i zupełnie prywatnych osób’ – mówi Radiu Kraków Jacek Kołodziej z krakowskiego MPK. Jak dodaje, głównym zadaniem MPK jest obsługa krakowskich tramwajów. Czasami jednak mechanicy MPK mają wolną chwilę, którą poświęcają na takie zlecenia.

Jakie tramwaje są zamawiane? To tajemnica handlowa. Wiadomo jedynie, że MPK wykonało na zlecenie kontrahenta z Niemiec 'party wóz’, który miał w środku całkowicie funkcjonalny bar, 'tramwaj-kawiarnię’ (podobny do tego, który jeździ po Krakowie) czy pojazd służący jako dom opieki społecznej. 'Trafiają do nas najbardziej skomplikowane zlecenia, których inni by się po prostu nie podjęli. Mamy odpowiednie umiejętności, by takie prace wykonać’ – mówi Kołodziej.

Na co idą zarobione pieniądze? 'Większość idzie głównie na remonty krakowskich tramwajów’ ?wyjaśnia w Radiu Kraków Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK. Potrzeby są duże. Już teraz częściowo odnawiane muszą być jeżdżące od 12 lat po Krakowie tramwaje typu NGT6. 'Czasami też dodatkowe pieniądze przydają się na uzupełnianie sprzętu w naszym warsztacie, na przykład na kupno nowej tokarki’ – dodaje Gancarczyk.

Ile takich zamówień na 'odpicowanie’ tramwaju jest przyjmowanych? 'To są sporadyczne zlecenia. Większość czasu zajmuje nam praca nad tramwajami z Krakowa. Dlatego pierwszą wolną chwilę na kolejne zlecenie 'zewnętrzne’ będziemy mieli w 2019 roku – mówi Jacek Kołodziej.

Zdjęcia podrasowanych tramwajów można zobaczyć na stronie Radia Kraków.