Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Kraków: Wyhamowany szybki tramwaj

infotram
16.10.2008 15:04

Miasto anonsowało szybki tramwaj sunący w październiku tunelem między rondem Mogilskim a przystankiem przy Politechnice. Wcześniejsze zapowiedzi wyhamowano i nadal nie wiadomo, kiedy inwestycja się zakończy. Do nadzoru budowlanego w dalszym ciągu nie wpłynął wniosek o pozwolenie na użytkowanie obiektu – pisze Dziennik Polski. – Bardzo bym chciał, aby tunel został oddany do użytku pod koniec miesiąca. Oby jednak nie okazało się, że tramwaj przejedzie nim dopiero na początku przyszłego roku – mówi Łukasz Osmenda, przewodniczący Komisji Infrastruktury.
Miasto zapowiadało, że tunel zostanie uruchomiony na początku października. Okazało się jednak, że jest 2,5-tygodniowe opóźnienie w pracach, wynikające m.in. z większego niż planowano zakresu niezbędnych prac naprawczych 'skorupy’ tunelu, zrealizowanych w latach ubiegłych przez poprzednich wykonawców. Do tego trzeba doliczyć czas potrzebny na procedury związane z oddaniem tunelu do użytkowania. Zanim inwestycja zostanie odebrana przez nadzór budowlany i straż pożarną muszą jeszcze zadziałać wszystkie systemy w tunelu. Jeżeli coś nie wyjdzie, otwarcie znów może się opóźnić. Miasto chciałoby, aby szybki tramwaj przejechał podziemną trasą pod koniec tego miesiąca. Może się to jednak nie udać.
– Inwestor nie informował o planowanym terminie oddania tunelu do użytkowania – informuje Maria Rajca, zastępca powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w Krakowie.
Pojawiły się spekulacje, że tunel może być za wąski i w razie zagrożenia będą problemy z ewakuacją. Wykonawcy zaprzeczają, podkreślając, że wszystko zostało wykonane zgodnie z normami. Okazuje się jednak, że w Polsce są normy dotyczące tuneli, ale nie ma odrębnych przepisów związanych z tunelami tramwajowymi.
Tunel o długości 1768 metrów wraz z wjazdami, przez który ma przejeżdżać szybki tramwaj kursujący na trasie Kurdwanów – Krowodrza Górka, powstaje od 34 lat. Wykonawcą prac wykończeniowych jest konsorcjum: Grupa ZUE SA, Budostal-5 i MP Mosty. Inwestorem zastępczym w imieniu miasta jest Agencja Rozwoju Miasta.