Grudziądz: Bez biletu do rejestru długów
Umowa grudziądzkiego Urzędu Miejskiego z Krajowym Rejestrem Długów obowiązuje już od 2 listopada 2011 r. Na listę dłużników mogą trafić osoby, które jeżdżą komunikacją miejską „na gapę”.
Dane pasażera, który podróżuje bez ważnego biletu mogą być przekazane do KRD jeśli spełnione są 3 warunki. Dług jest wyższy niż 200 zł, od momentu kiedy powinien być zapłacony minęło 60 dni i wierzyciel wysłał do dłużnika listem poleconym lub doręczył mu osobiście wezwanie do zapłaty z ostrzeżeniem, że jeśli w ciągu 30 dni nie ureguluje długu, to informacja o nim trafi do największej w Polsce bazy danych o dłużnikach. Jeśli taki pasażer listu poleconego nie odbierze, to nie wstrzymuje to procedury. W przypadku, gdy przewoźnik uzyska sądowy nakaz zapłaty, wówczas dolny limit zadłużenia nie obowiązuje, a czas jaki musi upłynąć od wysłania wezwania do wpisu, skraca się z 30 do 14 dni.
Warto też dodać, że z wpisów w rejestrze dłużników korzystają m.in. banki, firmy leasingowe, operatorzy telefoniczni, dostawcy Internetu czy operatorzy telewizji cyfrowej i kablowej. Zgodnie z przepisami osobie lub firmie notowanej w Krajowym Rejestrze Długów można odmówić zawarcia umowy lub zawrzeć ją na gorszych warunkach. Wystarczy jednak spłacić dług. Wówczas w ciągu 14 dni wierzyciel usuwa dane z rejestru i osoba taka odzyskuje wiarygodność finansową. Jeśli jednak spłata nie nastąpi, wówczas dane dłużnika są przechowywane w bazie danych KRD przez 10 lat.