Gdańsk: Maciej Płażyński patronem PESY
Maciej Płażyński zostanie patronem kolejnego z zakupionych przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku tramwajów Pesa Swing 120NaG. Uroczystość nadania imienia odbędzie się w piątek 4 listopada o godz. 12.15 na sąsiadującym z Urzędem Miasta przystanku tramwajowym „Nowe Ogrody”. W spotkaniu udział wezmą: Rodzina Macieja Płażyńskiego, Prezydent Miasta Paweł Adamowicz oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego i radnych.
Obecnie po Gdańsku jeździ już 30 tramwajów z nazwiskami znanych gdańszczan. O wyborze Macieja Płażyńskiego na patrona zdecydowali sami gdańszczanie, którzy wzięli udział w internetowym głosowaniu. Listę wybitnych gdańszczan i osób z Gdańskiem związanych na przestrzeni dziejów pomogli opracować wybitni znawcy dziejów naszego miasta –prof. Edmund Kizik i Andrzej Januszajtis. Swoje propozycje zgłaszali także sami mieszkańcy Gdańska. Wśród patronów znaleźli się m.in. Jan Heweliusz, Jan Uphagen i Daniel Gabriel Fahrenheit, a także Alf Liczmański, Krzysztof Klenczon oraz gdański pirat Andrzej Sulewski.
Do końca roku po Gdańsku będzie jeździć 35 tramwajów typu Pesa Swing 120NaG. Koszt zakupu wszystkich tramwajów to 305,5 mln złotych.
Maciej Płażyński zostanie patronem tramwaju Pesa Swing o numerze bocznym 1041. Jest to już 31 tramwaj tego typu w taborze ZKM Gdańsk.
Maciej Płażyński (10.02.1958 –10.04.2010) – prawnik, polityk, wojewoda gdański w latach 1990–1996, marszałek Sejmu w latach 1997–2001, jeden z założycieli i były przewodniczący Platformy Obywatelskiej oraz jej klubu parlamentarnego, poseł na Sejm III, IV i VI kadencji, senator i wicemarszałek Senatu VI kadencji. W latach 80. należał do Ruchu Młodej Polski. W 1980 był współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W sierpniu 1990 został powołany przez pierwszego powojennego niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego na urząd wojewody gdańskiego. W 1997 uzyskał mandat posła na Sejm III kadencji z listy AWS, następnie wybrano go na urząd Marszałka Sejmu. 19 stycznia 2001 wraz z Andrzejem Olechowskim i Donaldem Tuskiem współtworzył Platformę Obywatelską. W wyborach zdobył 66 290 głosów, co stanowiło najlepszy indywidualny wynik wyborczy w tym okręgu. W wyborach parlamentarnych w 2005 startował jako niezależny kandydat do Senatu, zdobywając w okręgu gdańskim największą liczbę głosów (około 151 tysięcy). Maciej Płażyński był również członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i prezesem „Wspólnoty Polskiej”- opiekującej się Polonią, szczególnie tą zza wschodniej granicy. Zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku. Został pochowany 21 kwietnia tego samego roku w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.