Defibrylatory w gdańskich tramwajach

infotram
02.01.2018 08:29

Zgodnie z zapowiedziąw pięciu gdańskich tramwajach zostały zamontowane defibrylatory – poinformowałaAlicja Mongird, rzecznik prasowy Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

Urządzenia są proste w obsłudze, a w przypadku zatrzymaniakrążenia z ich pomocą można uratować życie. Kolejne defibrylatory pojawią się wtramwajach GAiT w tym roku.

– W ostatnim czasie motorniczowie GAiT wykazywali się odwagąi przytomnością w chwilach, kiedy zagrożone było życie i zdrowie pasażerów.Takie sytuacje zdarzają się, dlatego warto inwestować zarówno w sprzęt doratowania życia, jak i w osoby, które będą potrafiły go obsługiwać – mówi PiotrGrzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Projekt zakłada montaż defibrylatorów we wszystkich nowychoraz modernizowanych tramwajach GAiT.

– W minionym roku zakończyliśmy modernizację pięciutramwajów niskopodłogowych, dlatego uznaliśmy, że jest to dobry moment, żebytakie urządzenia zainstalować w tych pojazdach. Liczymy, że będzie towzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców Gdańska. Planujemy, że takie urządzeniapojawią się docelowo we wszystkich gdańskich tramwajach. Póki co mamy je wpięciu wyremontowanych pojazdach, w tym roku pojawią się w kolejnych, któreprzejdą modernizację, a następnie w piętnastu nowych tramwajach Pesa Jazz Duo –mówi Maciej Lisicki, prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

AED – Zautomatyzowany Defibrylator Zewnętrzny, to niewielkieurządzenie. Korzystanie z niego jest bezpieczne i dla ratownika, i dlaposzkodowanego. Defibrylator sam automatycznie analizuje pracę serca w ciągukilku sekund, jeśli serce bije chaotycznie, aparat „rekomenduje” wstrząsterapeutyczny i „prowadzi” akcję ratowniczą; jeśli urządzenie nie wykryjetakiej potrzeby, nie poda wstrząsu terapeutycznego ale podpowie dalszedziałania. Dane statystyczne pokazują, że szansa na uratowanie życia człowieka,gdy podejmie się akcję ratunkową z użyciem AED, wynosi 70%.

– Naszym priorytetem było to, aby defibrylatory były jaknajbardziej skuteczne i intuicyjne w obsłudze. Bardzo istotnym i pomocnymelementem dla nas, była możliwość zdalnego monitorowania i kontroli wszystkichdefibrylatorów przez system, który nadzoruje wyznaczony pracownik. Dlategozdecydowaliśmy się na nowoczesny model defibrylatora LIFEPAK CR2 i dzięki temucały czas mamy informację o tym co dzieje się z naszymi defibrylatorami –dodaje Maciej Lisicki.

Ważnym elementem projektu jest także przeszkoleniepracowników GAiT z udzielania pierwszej pomocy z użyciem tego modeludefibrylatora.

– Fajnie było obserwować początkową niepewność, a czasemnawet strach niektórych przed użyciem defibrylatora AED z rosnącą w czasieszkoleń aprobatą i przeświadczeniem o sensie prowadzenia ResuscytacjiKrążeniowo-Oddechowej z użyciem AED – mówi Piotr Kubiszewski z firmy DefiMed,która nadzoruje realizację.

Do tej pory przeszkolono już ponad 100 motorniczych orazkilkudziesięciu innych pracowników GAiT. Kolejne szkolenia planowane są napoczątku roku.