Witamy na stronie Transinfo.plNie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka.Oto co możesz zrobić:
Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się
Adblock Plus
Adblock
uBlock Origin
Inne
1. Kliknij ikonę Adblocka Plus w obszarze rozszerzeń przeglądarki w prawym górnym rogu ekranu. Ikona może być częściowo zakryta przez niewielką liczbę.
2. Kliknij przycisk zasilania Ikona zasilania, by przesunął się w lewą stronę.
3. Kliknij przycisk Odśwież.
1. Kliknij ikonę AdBlocka Ikona AdBlocka w obszarze rozszerzeń przeglądarki w prawym górnym rogu ekranu. Ikona może być częściowo zakryta przez niewielką liczbę.
2. Wybierz Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie.
3. W oknie dialogowym „Nie włączaj AdBlocka na…” wybierz Wyklucz. Ikona AdBlocka zmieni się w symbol kciuka w górę.
1. Kliknij ikonę uBlock Origin w obszarze rozszerzeń przeglądarki w prawym górnym rogu ekranu. Ikona może być częściowo zakryta przez niewielką liczbę.
2. Kliknij przycisk zasilania. Stanie się on szary, co oznacza, że reklamy na tej stronie nie są już blokowane.
1. Kliknij ikonę rozszerzenia do blokowania reklam zainstalowanego w przeglądarce.
Zwykle znajduje się ona w prawym górnym rogu ekranu. Możesz mieć zainstalowanych kilka blokad reklam.
2. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyłączania blokad reklam wyświetlanymi na otwartej stronie.
Mogą one dotyczyć wybrania konkretnej opcji w menu lub kliknięcia określonego przycisku.
3. Odśwież stronę, postępując zgodnie z wyświetlanymi komunikatami lub klikając w przeglądarce przycisk odświeżania bądź ponownego załadowania strony.
„Czas dla życia” – Kampania MPK Poznań i Agencji Yaako
infotram
13.03.2006 13:49
„Czas dla życia” – Kampania MPK Poznań i Agencji Yaako
MPK Poznań i Agencja Yaako przy współudziale Związku Zawodowego tramwajarzy rozpoczęło drugą edycję Kampanii „Czas dla życia”. Akcja ma na celu przeszkolenie motorniczych i kierowców w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej. Są oni bowiem pierwszymi osobami, które jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych mogą pomóc poszkodowanym, rannym i chorym.
O organizatorach akcji słów kilka
Pomysłodawcą i organizatorem Kampanii na Rzecz Bezpieczeństwa w Komunikacji Miejskiej w Poznaniu – „Czas dla życia”jest właściciel Agencji Promocyjno –Artystycznej YAAKO – Marcin Organa, koordynatorem na terenie MPK Poznań natomiast Przewodniczący Związku Zawodowego Tramwajarzy –Marek Wojciechowski. Honorowy patronat nad akcją objął Prezydent Miasta Poznania –Ryszard Grobelny. Ponadto akcję wspierają Polski Czerwony Krzyż, Sekcja Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji, Glaxo Smith Kline, Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Stowarzyszenie „Droga i Bezpieczeństwo”, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej oraz Stowarzyszenie Psychologów Transportu w Polsce.
Cele kampanii
Jak słusznie zauważył Marcin Organa –„Motorniczowie i kierowcy to grupy zawodowe, które poprzez charakter swojej pracy odpowiadają za tysiące osób przewożonych środkami komunikacji miejskiej każdego dnia. Niewiele osób jednak jest świadomych, że nakłady które są poniesione na szkolenie w/w grup zawodowych w udzielaniu pierwszej pomocy przedlekarskiej dają korzyści, które nie sposób przeliczyć na wartości materialne”. Kierując się właśnie tą ideą organizatorzy przystąpili do organizowania i realizowania założeń kampanii. Zasadniczym jej celem jest przeszkolenie osób prowadzących pojazdy komunikacji miejskiej w zakresie udzielania pierwszej pomocy –125 osób na 125-lecie MPK Poznań. To właśnie oni są tymi, którzy swoją szybką reakcją mogą ocalić ludzkie życie. W tym celu zorganizowane zostaną szkolenia, na których motorniczowie i kierowcy będą mogli nabyć niezbędne umiejętności. Ponadto organizatorzy akcji chcą propagować wśród mieszkańców Poznania, a szczególnie wśród dzieci i młodzieży odpowiednie zachowania, które z „zimną krwią”trzeba wykorzystać w sytuacjach krytycznych.
Szkolenia
Szkolenia oparte są o 16-godzinne programy, stosowane już od wielu lat w krajach europejskich. Obejmują one swoim zakresem takie zagadnienia jak:
– ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca wypadku;
– ocena stanu poszkodowanego;
– wzywanie pomocy;
– zasady udzielenia pierwszej pomocy w przypadku stwierdzenia konkretnych schorzeń i urazów, m.in. przy utracie przytomności, zatrzymaniu oddechu lub krążenia, krwotokach, ataku serca, urazach narządów zewnętrznych i wewnętrznych;
– ewakuacja poszkodowanego;
– psychologiczne aspekty udzielania pierwszej pomocy.
Szczególny nacisk położony jest na ćwiczenia praktyczne, które mają doprowadzić do nabycia odpowiednich nawyków i umiejętności wykorzystania swojej wiedzy w praktyce.
Ponadto w trakcie szkolenia przewidziane są rozmowy z psychologiem transportu, zapoznanie się z przepisami prawnymi czy rozmowy z przedstawicielami Policji i Straży Pożarnej.
Wszystkie osoby, które ukończyły kurs otrzymują certyfikat, potwierdzający zdobytą wiedzę, jak również zestaw opatrunkowo –ratunkowy, który przekazuje im Stowarzyszenie „Droga i Bezpieczeństwo”. W skład wspomnianego zestawu wchodzą m.in. opatrunki, maseczka do sztucznego oddychania, chusta trójkątna, rękawiczki, plastry i folie –a więc wszystkie niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy rekwizyty.
Garść statystyk
W szkoleniach w ramach kampanii „Czas dla Życia”biorą udział nie tylko motorniczowie, ale również kierowcy autobusów MPK Poznań. W tym miejscu chcielibyśmy przedstawić garść statystyk podsumowujących pierwszą edycję akcji, dotyczących zdarzeń z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej, a więc zarówno tramwajów jak i autobusów:
* Łączna liczba wykonywanych kursów w ciągu dnia przez tramwaje i autobusy wynosi ponad 4000 kursów.
* Przez pierwsze 6 miesięcy 2004 roku tramwaje i autobusy w Poznaniu przewiozły łącznie 103 000 000 pasażerów, w tym tramwaje 56 200 000 i autobusy 46 800 000.
* W ciągu 8 miesięcy 2004 roku ogólna liczba wypadków i kolizji z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej w Poznaniu wynosiła:
Łącznie 610 zdarzeń –Tramwaje: 370 zdarzeń, Autobusy : 240 zdarzeń
Liczba rannych :
Łącznie 123 osoby – Tramwaje: 75 osób, Autobusy : 48 osób
W pierwszej edycji Kampanii „Czas dla życia”udział wzięło 85 pracowników MPK Poznań, w tym 66 motorniczych, 13 kierowców i 3 osoby związane z ruchem.
Efekty działań (cyt. z materiałów udostępnionych przez organizatorów akcji)
„W dniu 22.07.2004 motorniczy # 2794 z wydziału S-1, w czasie pełnienia obowiązków służbowych udzielił pierwszej pomocy młodej kobiecie, która utraciła przytomność na pętli tramwajowej na Os. Sobieskiego. Informacja o kobiecie, która utraciła przytomność na przystanku tramwajowym – pętla Os. Sobieskiego, została zgłoszona Dyżurnemu Ruchu o godz. 13.25 przez motorniczego tramwaju linii nr 12. W pomieszczeniu DR znajdował się wymieniony motorniczy # 2794, który po otrzymanej informacji i rozpoznaniu sytuacji na miejscu zdarzenia na przystanku tramwajowym o godz. 13.27 przystąpił do udzielania pierwszej pomocy przed lekarskiej poszkodowanej osobie. Czynności podjęte przez motorniczego udzielającego pierwszej pomocy:
– sprawdzenie podstawowych czynności życiowych: tętna i oddechu.
Po stwierdzeniu, że tętno jest słabe jednak wyczuwalne i równe oraz że nie ma zaburzeń oddechu, osoba poszkodowana została ułożona przez motorniczego w pozycji bocznej bezpiecznej.
Problem jaki zaistniał, a który wymagał od motorniczego pełnego zaangażowania w udzielaniu pierwszej pomocy oraz stałej kontroli stanu osoby poszkodowanej, to utrata przytomności osoby poszkodowanej połączona z zapadaniem się języka oraz jego obrzękiem. Motorniczy przez ponad 10 minut stabilizował stan osoby poszkodowanej, zapobiegając zapadaniu się języka, tym samym zapobiegając uduszeniu się osoby poszkodowanej, kontrolując jednocześnie podstawowe czynności życiowe do przyjazdu Pogotowia Ratunkowego o godz. 13.40. Należy podkreślić fakt, iż motorniczy posiada odpowiednie umiejętności dla przeprowadzenia w razie konieczności resuscytacji.
Motorniczy # 2794, który udzielał w/w pierwszej pomocy w dniu 22.07.2004 ukończył szkolenie w udzielaniu pierwszej pomocy przedlekarskiej w ramach Kampanii
“Czas Dla Życia”, które odbywało się w dniach 16-18.07.2004 w Zielonce k. Poznania.
Motorniczy, który informował Dyżurnego Ruchu o zaistniałym zdarzeniu utraty przytomności przez młodą kobietę na przystanku tramwajowym i był świadkiem udzielania pierwszej pomocy, był jednym z uczestników szkoleń w ramach Kampanii
“Czas Dla Życia”w dniach 23-25.07.2004 w Zielonce k. Poznania, po wspomnianym zdarzeniu. Zdarzenie to potwierdziło w sposób niepodważalny potrzebę dalszego realizowania celów oraz założeń Kampanii Na Rzecz Bezpieczeństwa w Komunikacji Miejskiej “Czas Dla Życia”w celu ciągłego zwiększania bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców Poznania.”
Serdecznie dziękuję Panu Markowi Wojciechowskiemu –Przewodniczącemu Związku Zawodowego Tramwajarzy za pomoc w przygotowaniu niniejszego tekstu.