Bielsko-Biała: 36 lat bez tramwajów
Nie jest to okrągła rocznica, ale ważna: dokładnie 36 lat temu zlikwidowano komunikację tramwajową w Bielsku–Białej. Budowę trakcji tramwajowej w Bielsku rozpoczęto wiosną 1895 roku. W roku kolejnym została uruchomiona pierwsza linia tramwajowa. Trasa miała następujący przebieg (obecne nazwy): Dworzec Kolejowy, 3-go Maja, Zamkowa, 1-go Maja (w połowie lat dwudziestych nastąpiła zmiana tej części trasy na plac Żwirki i Wigury), plac Mickiewicza, Partyzantów, Kustronia, Olszówki, Cygański Las. Długość linii wynosiła niemal 5 kilometrów, składała się z 14 przystanków, 7 mijanek. W 1951 roku została oddana do użytku druga linia tramwajowa –łącząca Dworzec Kolejowy z Hulanką wzdłuż ulicy Piastowskiej. Została ona wyposażona w 6 przystanków, a cały przejazd trwał 16 minut.
Począwszy od lat sześćdziesiątych, zgodnie z nową polityką Partii, zakładającą pozostawienie i rozbudowę tramwajów tylko w większych miastach likwidacji uległy sieci trakcyjne m.in. w Inowrocławiu, Wałbrzychu, Olsztynie i Legnicy. Na początku lat siedemdziesiątych również Bielsko zostało objęte założeniami nowej polityki. W 1970 r., pomimo licznych protestów Bielszczan, likwidacji uległa linia nr 2, a 30 kwietnia roku następnego, również linia nr 1. Komunikacja autobusowa została wówczas znacznie rozbudowana –w oparciu o autobusy, które zostały dostarczone w zamian za wagony tramwajowe ze zlikwidowanej linii.
Obecnie tramwaje w Bielsku można zobaczyć tylko na terenie zajezdni MZK przy ulicy Długiej, a ostatnia pozostałość z sieci trakcyjnej –słup, znajduje się nieopodal placu Esperanto, przy zjeździe z ulicy 3-go Maja, za Hotelem Prezydent.