Barcelońskie metro bardziej przyjazne niepełnosprawnym
Trzy kolejne stacje metra w Barcelonie –Liceu, Drassanes (linia 3) i Floryda (linia 1) są od kilku dni bardziej przyjazne, a jednocześnie lepiej dostępne dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. Poprawę tę zapewniają oddane właśnie do użytku windy. Skorzysta z nich blisko 79 tysięcy pasażerów. Cała inwestycja kosztowała miliony euro. Biorąc pod uwagę wskazane wyżej trzy stacje łącznie w barcelońskiej sieci w windy wyposażonych jest już 73 przystanków podziemnej kolejki. Prace modernizacyjne zostały wykonane pod auspicjami rządowego planu poprawy dostępu do miejsc publicznych, w ramach którego przeznaczono na to 100 milionów euro.
Stacja Liceu –zaadaptowana i odbudowana
Stacja Liceu jest obecnie wyposażona w dwie windy, które zamontowano po obu stronach „Ramola”na wysokości „Gran Teatre del Liceu”. Windy zabierają pasażerów z ulicy i transportują do przedsionków zlokalizowanych przy peronach zarówno w kierunku „Zona Universitaria”jak i „Canyelles”. Koszt przebudowy wyniósł 2,5 miliona euro. Tygodniowo z tej stacji korzysta 35.000 pasażerów.
W ostatnim czasie otworzone dla pasażerów zostały dwa przedsionki zlokalizowane od strony morza, które pozostawały zamknięte w pierwszym etapie robót remontowych. Prace, które były wykonywane przez firmę TMB, obejmowały przebudowę przedsionków, modernizację bądź wymianę systemu informacji publicznej, chodników, schodów, sufitów. Poprawione zostało także oświetlenie i co najważniejsze obiekt przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in. poprzez likwidację tzw. barier architektonicznych. Wpływ na to miało również poszerzenie peronów.
Remont wykonywany przez firmę TMB został podzielony na kilka etapów, tak aby nie był on uciążliwy dla pasażerów i pozwalał na, w miarę normalne, funkcjonowanie stacji, pozostając jednocześnie cały czas otwarta. W pierwszym etapie prace wykonywane były od strony gór (wejścia zlokalizowane przed „Boqueria market”). Na chwilę obecną czasowo otwarte są przejścia usytuowane od strony morza. Jednakże remont także tej części stacji nie jest jeszcze zakończony. Prace remontowe prowadzone będą tam głównie wieczorami, bez wpływu na jej normalne funkcjonowanie. W styczniu 2008 roku zostaną zamknięte dwa wejścia od strony gór. Całkowity remont stacji zakończy się za około dwa miesiące.
Około 30.000 pasażerów tygodniowo na stacji Drassanes
Prace remontowe, wykonywane na stacji Drassanes, położonej na trasie L3, obejmowały zainstalowanie dwóch wind łączących ulice z przedsionkami, usytuowanymi na tym samym poziomie co perony. Jedna z nich zapewni łatwy dostęp do pociągów linii L3, jadących w kierunku Canyelles. Posunięcie to umożliwiło utworzenie nowego, siedmiometrowego korytarza, prowadzącego od windy do przedsionka od strony „Rambla”. Druga z wind jest usytuowana od strony „Portal de Santa Madrona”, umożliwiając dostęp do peronów w kierunku „Zona Universitaria”. Podobnie jak na stacji Liceu, także i tu, zamontowane zostały udogodnienia dla ludzi niepełnosprawnych, m.in. platformy ułatwiające wjazd do pociągów osobom poruszającym się na wózkach oraz namalowane linie pomagające osobom słabo widzącym.
Prace modernizacyjne na stacji Drassanes rozpoczęły się w końcu stycznia 2007 roku i trwały 9 miesięcy. Całkowity koszt remontu wyniósł 0,6 miliona euro. Przystanek Drassanes, umiejscowiony jest u podnóża „La Rambla”, co sprawia, że tygodniowo korzysta z niego około 30.000 pasażerów. W związku z tym, że ta część Barcelony jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, znaczny procent tej liczby stanowią właśnie oni.
Obecnie wszystkie stacje zlokalizowane na „La Rambla”są wyposażone w windy, a tym samym są całkowicie dostępne dla osób niepełnosprawnych. Jakiś czas temu zamontowano je na stacji „Catalunya”, położonej na szczycie „La Rambla”. Tym samym najbardziej popularna linia metra w Barcelonie, zarówno wśród mieszkańców miasta, jak i turystów jest całkowicie dostępna dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych.
Stacja Florida
Stacja Florida położona na trasie linii 1 w pobliżu „Hospitalet de Llobregat”także została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prace wymagały zainstalowania trzech wind –jedna łączy ulicę z przedsionkiem, dwie pozostałe natomiast wspomniane przedsionki z peronami. Z „Floridy”korzysta około 14.000 pasażerów tygodniowo. Całkowity koszt remontu wyniósł 0.9 miliona euro.
73 „przyjazne”stacje
Władze Barcelony zamierzają kontynuować realizację planu poprawy dostępności do miejsc publicznych. Już niebawem zmodernizowane zostaną kolejne stacje w podziemnej sieci. Na dzień dzisiejszy 73 przystanki są całkowicie dostępne dla osób niepełnosprawnych. Remont prowadzony jest na kolejnych 32, przygotowywane plany dotyczą zaś następnych 16.