25 lat KMST
Październik 2006 roku był ważnym miesiącem dla łódzkiego Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Najpierw hucznie obchodzono jego 25-lecie, kilka dni później odbyły się wybory nowych władz klubowych. Na stanowisku Prezesa Klubu Łukasza Stefańczyka zastąpił Bartosz Stępień, z którym rozmawialiśmy zarówno o przeszłości, jak i o przyszłości łódzkiego Stowarzyszenia.
Parada „eNek”
Głównym punktem obchodów 25-lecia Klubu Miłośników Starych Tramwajów była parada łódzkich tramwajów typu N. Pomysł klubowiczów na zorganizowanie parady właśnie takich pojazdów był trafiony także z tego względu, że 28 października przypadała piętnasta rocznica wycofania z ruchu liniowego właśnie tych pojazdów. W przejeździe ulicami Łodzi udział wzięły nie tylko tramwaje, z którymi mieszkańcy miasta mogli bliżej zapoznać się na linii zabytkowej 0, ale również wagony szkoleniowe i techniczne. Oto lista pojazdów biorących udział w imprezie:
5N 337 + 5ND 644 –rok produkcji 1960, 1961
5N 154 –r. prod. 1957, ex Bydgoszcz, w Łodzi od 2004 r.
5N 4092 –r. prod.1961, ex Bielsko Biała, w Łodzi od 1970 r.
2N1 1234 –r. prod.1950, od 1975 r. szkoleniowy
2N2 12035 –r. prod.1952, od 1980 r. pług wirnikowy
2N2 12011 –r. prod.1953, od 1974 r. akumulatorowy, holownik
5N 92013 –r. prod.1962, od 1974 r. wieżowy
2N2 92004 –r. prod.1953, od 1980 r. opryskiwacz
5N 109 –r. prod.1959, od 1975 r. sieciowy
Efektowna kawalkada „starych”tramwajów przejechała następującą trasą: PÓŁNOCNA –Północna, Ogrodowa, Zachodnia, Limanowskiego –ŻABIENIEC –Limanowskiego, Zgierska, Nowomiejska, Pl. Wolności, Pomorska, Kilińskiego, Narutowicza, Konstytucyjna, Pomorska, Telefoniczna –ZAJEZDNIA TELEFONICZNA (przejazd zamknięty przez zajezdnię) –Telefoniczna, Pomorska, Konstytucyjna, Narutowicza, Zielona, Gdańska, Kopernika, al. Włókniarzy, al. Bandurskiego, Karolewska, Bratysławska, al. Wyszyńskiego –WYSZYŃSKIEGO –al. Wyszyńskiego –BRATYSŁAWSKA –Bratysławska, Karolewska, al. Bandurskiego, al. Mickiewicza, al. Piłsudskiego, Rokicińska –AUGUSTÓW –Rokicińska, Puszkina, Przybyszewskiego, Piotrkowska, Żwirki, al. Kościuszki, Zachodnia, Ogrodowa, Północna –PÓŁNOCNA .
Widok paradujących tramwajów musiał robić wrażenie. I wrażenie takie zrobił, nie tylko na członkach Klubu, czy miłośnikach komunikacji miejskiej, ale również na przypadkowych przechodniach i kierowcach. Wszystkie wagony zostały odpowiednio przygotowane do parady, co spowodowało, że prezentowały się jeszcze bardziej efektownie. Jak mówił ówczesny Prezes Klubu Łukasz Stefańczyk –Wagony zostały elegancko wyszykowane, a niektóre trzy z nich specjalnie na ta okazję zostały odmalowane. Nie byłoby bowiem parady, gdyby nie zaangażowanie Członków łódzkiego Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Dla nich przejazd ulicami miasta był zwieńczeniem kliku dniowych przygotowań do imprezy polegających na odnawianiu jednej z enek. W prace zaangażowali się również pracownicy zajezdni MPK Łódź. Zabytkowym tramwajom towarzyszył również „Jelcz –ogórek”. Szczegóły na temat parady można znaleźć na stronie internetowej łódzkiego Klubu: www.kmst.mpk.lodz.pl .
25 lat Klubu
Przed dwudziestoma pięcioma laty Klub składał się z kilku pasjonatów starych tramwajów. Takie były początki Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Z biegiem czasu liczba członków systematycznie się powiększała. Dziś jest ich już ponad 100. To właśnie dzięki ich zapałowi udało się uratować kilka zabytkowych pojazdów i zapewne jeszcze wiele takich wagonów ocalą od zapomnienia. To oni organizują atrakcje turystyczne dla mieszkańców Łodzi –wspomnieć tu warto chociażby linię turystyczną obsługiwaną taborem zabytkowym. Także dzięki nim zachowały się liczne pamiątki i eksponaty ilustrujące rozwój komunikacji publicznej w mieście. W dniu 4 października b.r. odbyło się kolejne Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Klubu, podczas którego wybrany został nowy Zarząd w składzie:
Prezes: Bartosz Stępień
Wiceprezes: Bogusław Bukała
Wiceprezes: Jerzy Wojtowicz
Sekretarz: Michał Chylak
Sekretarz: Stanisław Gorczyca
Skarbnik: Rafał Mateja
Członek Zarządu: Krzysztof Kupczyński
Członek Zarządu: Paweł Kaźmierczak
Członek Zarządu: Łukasz Mizerski
Jak wspomnieliśmy na wstępie o przeszłości i przyszłości Klubu rozmawialiśmy z nowym Prezesem –Bartoszem Stępniem.
InfoBus: Na początku gratulujemy wyboru na Prezesa KMST.
Bartosz Stępień: Dziękuję za gratulacje.
I: Niedawno Klub obchodził 25-lecie istnienia. Co Pana zdaniem jest największym osiągnięciem KMST?
BS: Sporo się ostatnio zdarzyło, zarówno rzeczy małych jak i większych. Wszystkie wymagały niezwykłego zapału i poświęcenia. Uważam, że największym osiągnięciem KMST jest zorganizowanie wspólnie z MPK-Łódź tramwajowej linii turystycznej '0′, która już czwarty sezon zabiera pasażerów w sentymentalną podróż starymi wagonami.
I: Kogo wymieniłby Pan jako najaktywniejszego działacza Klubu w ciągu tych 25 lat?
BS: Ciężko wybrać kogoś tak, aby inni słusznie nie poczuli się pominięci. Przez ostatnie 5 lat Łukasz Stefańczyk był głównym motorem Klubu, jego niezrównana determinacja i cierpliwość umożliwiła rozkwit KMST. Jeśli chodzi o całe 25 lat, to nie sposób nie wymienić Wojciecha Źródlaka (nr legitymacji 1), człowieka o ogromnej wiedzy na temat tramwajów i niemalże wulkanie pomysłów.
I: Jakie są plany na przyszłość?
BS: Plany na przyszłość to nie ukrywam dalsza ciężka praca przy odnawianiu wagonów. Nie zabraknie również zagłębiania się w historię komunikacji miejskiej w Łodzi i regionie, ponieważ wbrew pozorom wciąż istnieją nie zbadane zagadnienia wymagające wyjaśnienia. Ponadto wciąż pojawiają się nowe ciekawostki, najczęściej dzięki Internetowi na światło dzienne wychodzą fotografie często unikalne.
I: Czy możemy spodziewać się kolejnych zabytkowych pojazdów w Łodzi?
BS: Jak najbardziej. Nie chcę o tym mówić szczegółowo, żeby nie zapeszać, ale jeszcze niejedno się wydarzy.
I: Jak układa się współpraca na linii Klub – MPK Łódź?
BS: Współpraca jest wzorowa. Władze MPK znają nas i są otwarte na rozmaite propozycje. To jednak nie wszystko – prowadzimy obecnie akcję popularyzującą wiedzę o Klubie wśród motorniczych i kierowców. Rozdajemy im kalendarzyki wydane na rocznicę 25-lecia KMST, co spotyka się z serdecznym przyjęciem.
I: Jak Pan ocenia nowo otwarte Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź?
BS: Rewelacja. Naprawdę ta inicjatywa MPK Łódź była strzałem w dziesiątkę. Też mieliśmy swój wkład w tworzenie tej zacnej placówki – począwszy od pomocy naszej klubowej pani architekt przy projektowaniu wnętrza, na pomocy przy przenoszeniu zbiorów z dawnej Izby Tradycji skończywszy.
I: Czego możemy życzyć nowemu Prezesowi Klubu?
BS: Połamania pantografu!
I: Tego życzymy. Dziękujemy za rozmowę.
Na koniec raz jeszcze zachęcamy do odwiedzania strony internetowej Klubu: www.kmst.mpk.lodz.pl .
Autorem zdjęć jest Bartosz Stępień.