205 WrAs – wrocławski tramwaj
19 grudnia br. wrocławskie MPK zaprezentowało swój pierwszy trójczłonowy tramwaj –205 WrAs. Został on wyprodukowany we Wrocławiu przez firmą Protram, która w tym roku dostarczy jeszcze drugi taki pojazd, a do 2009 roku –jeszcze 17 szt. Nareszcie wrocławska komunikacja tramwajowa jest dostępna także dla osób niepełnosprawnych. Nowy pojazd MPK Wrocław –205 WrAs to trójczłonowy, częściowo niskopodłogowy (20% niskiej podłogi) tramwaj z napędem asynchronicznym i wieloma ciekawymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Człon pierwszy i trzeci bazuje na konstrukcji wagonów typu 204 WrAs, co zapewnia unifikację stosowanych części zamiennych. Zdaniem producenta pojazdu –wrocławskiej firmy Protram –nowy tramwaj charakteryzuje się lepszymi parametrami trakcyjnym, takimi jak: krótka droga hamowania, lepsze przyspieszenie oraz lepiej zabezpieczonym antykorozyjnie szkieletem konstrukcji. Ponadto dzięki wykorzystaniu elementów seryjnie produkowanych konstrukcji typu 204 obniżono koszty eksploatacyjne oraz samą cenę zakupu. Warto dodać, że napęd 25 WrAs stanowi zmodyfikowany układ falownikowy znany z wagonów typu 204 i 8 silników asynchronicznych firmy Medkom z Warszawy o łącznej mocy 400KW. Dzięki wprowadzeniu środkowego, niskopodłogowego członu pojazd jest łatwo dostępny dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo wejście do tramwaju ułatwia wysuwana w środkowych drzwiach platforma, która na pewno najbardziej przyda się na przystankach pozbawionych wysepki. Przeguby pomiędzy członami oraz rękawy łączące pochodzą z firmy Hubner GmbH. W pojeździe zastosowano fotele leszczyńskiej firmy Astromal – AM 2000 City z tapicerką firmy Runotex.
Głównym konstruktorem nowego tramwaju jest Mieczysław Kosiński. Wcześniej zdobywał doświadczenie przy produkcji autobusów w Jelczu. Jak powiedział 'Gazecie Wyborczej’: – 'Najtrudniej jest pogodzić ograniczenia techniczne z wymogami klienta. Każdy chciał, by drzwi były jak najszersze, żeby pojazd był energooszczędny, z dobrym przyspieszeniem, krótką drogą hamowania, odporny na wandali, tani, ładny. No i może nam się udało.’
Tramwajowy boom
Zaprezentowany w grudniu br. 205 WrAs zapowiada prawdziwym boom tramwajowych zakupów w MPK Wrocław. Firma Protram jeszcze w tym roku dostarczy drugi pojazd 205 WrAs, a do 2009 roku –kolejnych 17 szt. A to nie wszystko –w połowie stycznia 2007 r. do Wrocławia dotrze z Pilzna pierwsza partia pięcioczłonowych tramwajów Skoda 16T. Łącznie MPK Wrocław zamówiło 17 pojazdów tego typu. W ramach programu „Trasa Średnicowa”zostanie wprowadzonych 8 egzemplarzy, a w ramach modernizacji pl. Powstańców Wielkopolskich –kolejnych 9. Jak mówi Witold Turzański, dyrektor techniczny MPK Wrocław –w najbliższym czasie zostanie wycofanych z wrocławskich szyn 60 przegubowych wagonów typu 102. W ich miejsce pojawi się 50 nowych, o obniżonym wejściu tramwajów, które mają zapewnić spółce odpowiednią zdolność przewozową.
Tak znaczące zakupy nowego taboru na pewno uświetnią obchody 130-lecia komunikacji tramwajowej we Wrocławiu. Pierwszy tramwaj konny w mieście został uruchomiony 10 lipca 1877 na trasie od ulicy Krasińskiego do ZOO. Natomiast 14 lipca 1893 uruchomiono pierwsze elektryczne połączenie z Grabiszyna na Rakowiec. Była to pierwszy elektryczny tramwaj na terenie obecnej Polski.
Krótka historia współpracy MPK Wrocław z Protramem
Wrocławskie tramwaje typu 105 N i Na zostały wyprodukowane w firmie KONSTAL w Chorzowie od 1975 r. Łącznie w latach 1975- 1991 MPK zakupiło 321 wagonów typu 105 N i Na połączonych w podwójne, a w latach 80-tych również potrójne składy. W 1996 r. w wyniku restrukturyzacji MPK Zakładu Budżetowego powstaje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z 0.0. z siedzibą we Wrocławiu, a w 1999 roku w Protram Wrocław Sp. z 0.0. Remonty i Modernizacja Tramwajów. Wówczas zostały podjęte także pierwsze prace nad unowocześnianiem tramwaju 105. Dotyczyły one elementów wyposażenia –m.in. przetwornic. W kolejnym etapie ich dostosowywania do potrzeb MPK wykonano tramwaj z trzema otworami drzwiowymi. W 2003 r. nastąpiła pierwsza zmiana sylwetki zewnętrznej i kolorystyki. Powstał tramwaj o symbolu 105 NA Wr i wspólnie z MPK przyjęty został jednolity standard modernizacji. Do końca 2006 roku wykonano modernizację łącznie 104 wagonów. Dodatkowo w dwóch wagonach po raz pierwszy zastosowano silniki asynchroniczne. Tramwaje te otrzymały symbol NWR- As. Przełomowy moment w historii firmy nastąpił w 2004 r., kiedy MPK Wrocław zakupiło 8 szt. modeli 204 WrAs. Były to pierwszych tramwaje wyprodukowanych przez Protram od podstaw. Kolejny kamień milowy to grudzień 2006, kiedy poraz pierwszy zaprezentowano niskowejścowy model 205WrAs
Dane techniczne trójczłonowego modelu Protram 205WrAs
Długość całkowita – 26,55 m
Powierzchnia całkowita – 44,60m2
Powierzchnia niskiej podłogi – 9,83 m2
Udział niskiej podłogi – 22,04%
Długość członu niskopodłogowego -8,6 m
Miejsc stojących -135
Miejsc siedzących -37