150 lat Warszawskich Tramwajów Konnych, będzie parada
Spółka TramwajeWarszawskie wraz z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej zaprasza 11 grudniana obchody 150 lecia Warszawskich Tramwajów Konnych. Z tej okazjiprzygotowanych zostało mnóstwo atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dladorosłych pasażerów.
11 grudnia 1866 roku na ulice Warszawy wyruszyły tramwajekonne. Dzień ten można uznać za początek dziejów tramwajów w Polsce. Pierwszalinia łączyła ze sobą dwa dworce kolejowe ? Dworzec Wiedeński z DworcemPetersburskim i na początku służyła jedynie pasażerom kolei przejeżdżającymtranzytem przez Warszawę. Szybko jednak uruchomiono połączeniawewnątrzmiejskie. W 1880 roku warszawski magistrat podpisał umowę z belgijskąspółką Sociéte Generale de Tramways – Tramways Varsoviens, która zobowiązywałaspółkę do rozbudowy sieci linii tramwajowej w mieście w ciągu 3 lat oraz doobsługi sieci do roku 1916. W roku 1883 sieć liczyła 21,5 km, 80 tramwajów wdzień roboczy (i 96 w święto) kursowało po 11 liniach, przewożąc w całym roku10 mln pasażerów. Linie oznaczane były kolorami. W 1908 roku na wszystkichprawie trasach wprowadzono tramwaje elektryczne za wyjątkiem krótkiego odcinkana Woli, gdzie konie używane były do roku 1914. Tramwaje konne na uliceWarszawy wróciły w roku 1917 na 6 tygodni, po awarii w elektrowni tramwajowej,by 21 maja tego roku odejść na zawsze do historii.
Jubileusz z paradątramwajów
11 grudnia (niedziela) dokładnie 150 lat po uruchomieniupierwszej linii tramwaju konnego o godz. 12.00 z placu Narutowicza ruszy parada tramwajów. Będzie się składała z8 tramwajów zabytkowych i współczesnych: (A z roku 1907 ? najstarszy tramwajelektryczny, Lw z roku 1925, K z roku 1940, N z roku 1951,13N z roku 1967,105Nz roku 1975, 116N z roku 1999,134N z roku 2015).
Tramwaje przejadą trasą: ul. Grójecka – Aleje Jerozolimskie? Most Poniatowskiego ? Aleja Zieleniecka – Targowa – Most Śląsko-Dąbrowski -Aleja Solidarności ? ul. Wolska ? ul. Skierniewicka i zakończy się o godz.13.00w Zakładzie Naprawy Tramwajów przy ul. Młynarskiej 2. Linie będą obsługiwaćkonduktorzy z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
Po przyjeździe parady rozpocznie się „dzień otwarty” wZakładzie Naprawy Tramwajów. Na terenie Zakładu Naprawy Tramwajów wystawionebędą wagony zabytkowe (m.in. 4N1, K , K, S-9, 13N, 105N do których dołączą niektóre tramwajeuczestniczące we wcześniejszej paradzie, w tym ponad stuletni wagon typuA). Tego dnia będzie można takżezobaczyć tabor techniczny: m.in. wagon szlifierkę, wagon pomiarowy, wagon laboratoriumoraz Warszawski Tramwaj Promocyjny, w którym organizowane będą koncerty.Wystawione będą także 2 omnibusy konne. W tym dniu będzie można także zobaczyćjak wygląda remont tramwaju. Każdy zainteresowany będzie mógł także zobaczyć jak wygląda tramwajod spodu, w jakiś sposób się go podnosi i transportuje specjalną suwnicą?.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W hali Zakładu T3 będą organizowane konkursy z nagrodami.Wszyscy chętni będą mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Na miejscu będziemożna także kupić monografię Tramwajów Warszawskich oraz książkę DariuszaWalczaka poświęconą 150-leciu Warszawskich Tramwajów Konnych. Poczta Polska na swoim stoisku będziesprzedawała jubileuszowe kartki pocztowe.
W tym dniu specjalnie dla naszych gości uruchomiona zostanielinia dowozowa, która będzie kursowała na trasie: Zakład Naprawy Tramwajów ?ul. Wolska ? al. Solidarności ? Most Śląsko Dąbrowski – ul. Targowa ? ul. 11 listopada- ul. Stalowa ? ul. Czynszowa w godz. 13.00-17.00. Linia będzie obsługiwana tramwajami (K, N, 105N,134N).
12 grudnia w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa otwarta zostaniewystawa „Początki komunikacji miejskiej w Warszawie Tramwaje konne 1866-1908”.Wystawie towarzyszyć będą prelekcje tematyczne. Podczas dziesięciu spotkańhistorycy, miłośnicy komunikacji miejskiej i varsavianiści przedstawią dziejetramwajów w Warszawie, a także omówiąciekawostki związane z wykorzystywanym taborem, przebiegiem linii, budynkami iprzystankami komunikacji publicznej.
„