Znów jeździ turystyczny pociąg Białystok-Waliły
Od soboty, wweekendy, do połowy października będzie jeździł w Podlaskiem”turystyczny” pociąg z Białegostoku do stacji Waliły. Ma służyćgłównie turystom, którzy chcą zobaczyć Puszczę Knyszyńską, ale i okolicznymmieszkańcom.
W sobotę pociągiem pojechali m.in. marszałek województwapodlaskiego Jerzy Leszczyński, przedstawiciele Przewozów Regionalnych,sympatycy kolei.
Szynobus do Walił będzie jeździł w soboty i niedziele (podwie pary pociągów przed południem i po południu), będą też dodatkowe kursy nanajwiększe w tym rejonie letnie imprezy kulturalne: 14 lipca – Festiwal MuzykiMłodej Białorusi „Basowiszcza”, festiwal „SiabrouskajaBiasieda” – 29 lipca oraz Święto Grzyba – 2 września – poinformowały wkomunikacie prasowym Przewozy Regionalne.
By przyciągnąć odpoczywających do Gródka i nad zalew wZarzeczanach, władze gminy Gródek zorganizowały dojazd autobusem z Walił.”Dzięki dogodnym przesiadkom w Białymstoku, z tegorocznej oferty będąmogli skorzystać także mieszkańcy innych regionów Polski” – zachęcająPrzewozy Regionalne.
Łączny koszt letniego, turystycznego pociągu to ok. 90 tys.zł. Przedsięwzięcie sfinansowały wspólnie samorząd województwa podlaskiego (wpołowie) oraz pięć gmin, przez które jedzie pociąg (Białystok, Gródek,Michałowo, Supraśl, Zabłudów). Szynobus należy do województwa podlaskiego.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Trasa liczy 36 km. Wiedzie przez malownicze rejony PuszczyKnyszyńskiej. Puszcza Knyszyńska jest miejscem do uprawiania turystyki aktywnej,np. rowerowej, pieszej czy biegania. Chętnie korzystają z niej mieszkańcyBiałegostoku, ale też turyści z innych regionów. Szynobusem można przewozićrowery.
Ruch turystyczny na trasie kolejowej Białystok-Waliłyprzywrócono w 2016 r. po szesnastoletniej przerwie. W ubiegłym sezonieskorzystało z tej możliwości ok. 2,5 tys. osób. Urząd marszałkowski oceniałwcześniej, że w związku z tym, że w 2017 r. pociąg zaczyna kursować od połowyczerwca, skorzysta z niego więcej osób.
„