Znamy plany ŁKA: Do Kielc i Częstochowy w weekendy plus bilety „zero”

inforail
27.03.2024 09:45

Już od lipca uczące się dzieci i młodzież oraz studenci będą mogli jeździć pociągami i autobusami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej bez opłat.

To kolejny krok samorządu w walce z wykluczeniem komunikacyjnym w województwie i jeden z pomysłów na rozwój regionalnego przewoźnika.

Oferta dla osób młodych

Bilet zero złotych dla uczniów i studentów do 26. roku życia to wyjście naprzeciw potrzebom osób młodych, najbardziej aktywnych, a często nie mających swojego samochodu, czyli innego środka komunikacji.

– W ten sposób chcemy zapewnić im możliwość łatwiejszego przemieszczania się po naszym województwie – mówi marszałek Grzegorz Schreiber. – Przejazd autobusem czy pociągiem np. do stolicy województwa, umożliwia im naukę, rozwój i realizację pasji.

Nowy bilet będzie obowiązywał od 1 lipca. W tym momencie trwa przygotowanie szczegółów oferty.

Pojazdy ŁKA
Za darmo w ŁKA/foto: UMWŁ

Zwolnienie uczniów i studentów z kosztów podróży ŁKA w Łódzkiem to tylko część tegorocznych planów spółki. Po grudniowej korekcie rozkładu jazdy, pociągi ŁKA – na początek w weekendy – będą jeszcze w tym roku dowozić pasażerów do Częstochowy i Kielc. Przybędzie też nowych połączeń w ramach projektu Kolejowej Komunikacji Autobusowej. Po otwarciu wiaduktu w Bedoniu, autobusy KKA będą dowozić na tamtejszą stację kolejową mieszkańców Brzezin, Woli Rakowej i Bukowca, ale na 2024 rok zaplanowane jest utworzenie kolejnych 6 linii tzw. „ostatniej mili”.

Właśnie na tych liniach mieszkańców Łódzkiego będą wozić nowe busy przekazane województwu przez spółkę CPK. Umowa obejmuje dostawę 14 pojazdów, a na początek na zaplecze techniczne ŁKA trafiło sześć nowiutkich mercedesów, z których każdy dysponuje 22 miejscami siedzącymi.

- Gdy w listopadzie podpisywaliśmy umowę z ówczesnym ministrem Marcinem Horałą, naszym celem był rozwój naszych gmin, powiatów i naszego województwa w ramach całego projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego i walka z wykluczeniem komunikacyjnym – przypomina marszałek Grzegorz Schreiber. – Tym sposobem zwiększamy liczbę pasażerów ŁKA, jeżdżących do Łodzi czy – perspektywicznie – do CPK.

W prezentacji nowych busów, które w teren wyjadą  już na przełomie kwietnia i maja, wziął także udział Janusz Malinowski, prezes ŁKA. Mówił o inwestycjach w tabor, bo spółka, w związku z rosnącą liczbą pasażerów oraz planami poszerzenia listy połączeń czeka na 4 trzyczłonowe, elektryczne pociągi. Na tory w Łódzkiem wyjadą one w przyszłym roku, a w maju 2026 ŁKA dostanie 10 następnych zespołów. Tabor spółki wzmocni też w ciągu najbliższych lat 10 nowych pociągów pięcioczłonowych. ŁKA szykuje się również do budowy nowego zaplecza technicznego na Janowie.

Już od lipca uczące się dzieci i młodzież oraz studenci będą mogli jeździć pociągami i autobusami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej bez opłat.
Za darmo w ŁKA/foto: UMWŁ

Nowe pociągi są niezbędne ze względu na realizację przez samorząd Łódzkiego dwóch projektów z programu Kolej Plus (odbudowa linii nr 24 Bełchatów - Piotrków Tryb. i budowa nowej linii kolejowej Chorzew Siemkowice – Wieluń), a także plany nowych połączeń na terenie województwa i aglomeracji łódzkiej:

  • Łódź Kaliska - Zduńska Wola/Karsznice - Chorzew Siemkowice – Częstochowa
    (grudzień br.)
  • 2 linie aglomeracyjne 2026r (W1: Zgierz - Łódź Żabieniec – Łódź Koziny – Łódź Polesie - Łódź Śródmieście - Łódź Fabryczna - Łódź Niciarniana - Łódź Widzew/Koluszki) oraz W2: Pabianice - Łódź Kaliska - Łódź Koziny – Łódź Polesie - Łódź Śródmieście - Łódź Fabryczna - Łódź Niciarniana - Łódź Widzew/Koluszki)
  • Bełchatów - Piotrków Trybunalski - Łódź Fabryczna (2028r.)
  • Łódź Kaliska - Chorzew Siemkowice – Wieluń - Wieruszów (2028r.).