Zjawiska w punkcie styku koło-szyna
inforail
21.12.2012 10:41
Zjawiska w punkcie styku koło-szyna
Pojazdy kolejowe poruszają się w wyniku toczenia się stalowych kół po szynach. Punkt styku koła i szyny decyduje o właściwościach trakcyjnych pojazdów szynowych.
W ogólnym wyobrażeniu koło toczy się bez poślizgu, co rozmija się z rzeczywistością. Toczenie bez poślizgu to w ujęciu nienaukowym proces ruchu koła po szynie, w którym powierzchnia koła nie ślizga się względem powierzchni szyny. W rzeczywistości taka sytuacja występuje bardzo rzadko. Koło kolejowe praktycznie zawsze toczy się z poślizgiem –bez niego nie byłoby możliwe ani przyspieszanie, ani hamowanie. Należy jednak wyraźnie odróżnić poślizg w skali mikro, który ma miejsce przy przyspieszaniu, i poślizg w skali makro, gdzie skrajne przypadki to buksowanie koła (przy przyspieszaniu) lub jego zablokowanie (przy hamowaniu).
Koło kolejowe porusza się ruchem złożonym. Na ruch ten składa się ruch postępowy –równoległy do szyny, oraz ruch obrotowy –względem osi koła.
Toczenie się koła – ruch obrotowy 1 i ruch postępowy 2.
W trakcie przyspieszania, koło obraca się szybciej, niż by to wynikało z jego ruchu postępowego. W rezultacie, każdy kolejny odcinek koła „odpycha się” od powierzchni szyny, co umożliwia uzyskanie siły napędowej. Jest to możliwe w wyniku tarcia powierzchni obwodowej koła o powierzchnię główki szyny. Jeśli tarcie zanika lub drastycznie maleje, na przykład w wyniku oblodzenia szyny lub pokrycia jej zawilgoconymi liśćmi, to następuje zerwanie kontaktu koła z szyną i koło zaczyna buksować. Zwiększenie siły przyczepności jest możliwe dzięki zastosowaniu piasecznic i podawaniu pod ciśnieniem piasku pod koła napędowe, co pozwala na pokonanie miejscowego oblodzenia.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Przyspieszanie. W trakcie ruchu obrotowego 1 koło obraca się szybciej, niż by wynikało z ruchu postępowego 2, przy toczeniu bez poślizgu. Czerwony wycinek obwodu 3 odpowiada zielonej powierzchni szyny 4, która została pokonana przez koło. W wyniku tarcia pomiędzy kołem a szyną możliwe jest przyspieszanie pojazdu. Koło obraca się w minimalnym stopniu 'ślizgając się’ po szynie.
W pojazdach szynowych starej konstrukcji, z opornikowym układem rozruchowym, nie występowały układu kontroli poślizgu (odpowiedniki samochodowych systemów ABS i ASR). W rezultacie, przy zadaniu siły napędowej nadmiernej w lokalnych warunkach, koła obracały się ze znaczną prędkością, a tramwaj nie przyspieszał. Efekt ten jest bardzo szkodliwy dla silników, gdyż ich uzwojenia przegrzewają się, wypełniając powietrze charakterystycznym swądem palonej miedzi (zjawisko znane z tramwajów Konstal 105Na).
Podobna sytuacja jak w trakcie przyspieszania ma miejsce w trakcie hamowania. Wówczas to poprzez użycie hamulców doprowadza się do sytuacji, w której koło kolejowe obraca się wolniej, niż by to wynikało z jego ruchu postępowego. Każdy kolejny odcinek powierzchni koła „chwyta się”powierzchni szyny, co umożliwia hamowanie. Możliwa do uzyskania siła hamowania zależy od prędkości pojazdu, nacisku na osie, obciążenia pojazdu szynowego, oraz warunków atmosferycznych i stanu powierzchni szyny. W wyniku zadania nadmiernej siły hamowania koła mogą się zablokować. Jest to niepożądane, gdyż powierzchnia styku koła z powierzchnią szyny jest bardzo mała i następuje błyskawiczne wycieranie koła i powstają płaszczyzny. Koło z płaszczyznami dudni i drga, zmniejszając komfort. Niewielkie płaszczyzny ulegają samoistnemu zaobleniu w wyniku zużycia eksploatacyjnego, a duże płaszczyzny wymuszają przetoczenie koła lub jego wymianę.
Opisane zjawiska są przyczyną stosowania systemów przeciwpoślizgowych. W pojazdach z elektropneumatycznymi hamulcami i napędem impulsowym odpowiednie czujniki śledzą prędkość w ruchu postępowym pojazdu i prędkość obrotową kół. Jeśli zostanie wykryty poślizg przy ruszaniu, to ogranicza się wartość siły napędowej (zjawisko to jest łatwe do zaobserwowania w tramwajach PESA 120Na przy szybkim przyspieszaniu na śliskich szynach –charakterystyczne szarpnięcia napędu w trakcie ogólnie płynnego rozruchu). Jeśli zostanie wykryty poślizg przy hamowaniu, to ogranicza się wartość siły hamowania lub uruchamia hamulce szynowe.
Z toczeniem koła związane jest jeszcze jedno ważne zjawisko. Każdy obrót osi wiąże się z tarciem. W jego wyniku mikrowystępy powierzchni koła i szyny zazębiają się, umożliwiając obrót. Bez tarcia koło ślizgałoby się powierzchni szyny, tak jakby była ona oblodzona lub pokryta teflonem czy olejem. W wyniku tarcia każdy mikrowystęp i każde zazębienie poddawane jest obciążeniom i wykrusza się. W wyniku tego następuje ścieranie się powierzchni koła i szyny, przez co koła po pokonaniu dużego przebiegu zmniejszają swoją średnicę i wymagają wymiany. Koła napędowe zużywają się szybciej, ponieważ obracają się z większym poślizgiem przy ruszaniu.
Więcej z Działu Kontrakty
PESA z idealną ofertą dla Polregio
09.04.2024
Parowóz Px29-1704 potrzebuje naprawy P5
04.04.2024
Polregio chce zmodernizować SA108-006
03.04.2024
Podkarpackie bez nowych ezt-ów
28.03.2024
Do kupienia EN57-935
11.03.2024
Więcej z Działu Pasażer
Więcej z Działu Prawo
Duża kasa w pociągu z Ukrainy
03.04.2024
PKP trafią do Ministerstwa Infrastruktury
07.03.2024
RegioJet niezadowolony z decyzji UTK
05.03.2024
Sabotaż na linii kolejowej. Jest śledztwo
27.02.2024
Kradli i wpadli. Udana interwencja SOK
19.01.2024
Gruba kasa w pociągu z Ukrainy
04.01.2024
Nie warto grozić kierownikowi pociągu!
19.12.2023
Więcej rządowej kasy na kolej
15.11.2023
Więcej z Działu Przewoźnicy
Więcej z Działu Producenci
Więcej lokomotyw PESA Gama w Cargounit
14.12.2023
Griffin pojechał 240 km/h [FILM]
27.10.2023
12 lokomotyw EURO9000 dla Alpha Trains
25.10.2023
Więcej z Działu Infrastruktura
Bezpieczniej na linii Rail Baltica
10.04.2024
Dworzec w biurowcu. W Słupsku
26.03.2024
Okrąglak ocalony od zapomnienia
21.03.2024