Zakopiański neon ponownie świeci!
Kultowy neon na dworcu w Zakopanem ponownie świeci! 13czerwca został ponownie rozświetlony, odtworzony historyczny neon na dworcu PKPw Zakopanem. Powstał on z okazji Pucharu Świata w narciarstwie w 1962 r. iwitał gości przyjeżdżających pod Tatry aż do początku lat 90., kiedy zostałzniszczony. Uroczyste włączenie” czerwonego neonu „PKPZakopane” odbyło się w stylu PRL. Chcąc przybliżyć czasy powstanialegendarnego zakopiańskiego neonu, przywołany został klimat tamtych lat.Pojawiły się stroje z epoki, a jedną z atrakcji był saturator, z którego możnabyło napić się wody sodowej. Imprezę rozkręcał PRL-owski wodzirej.
Akcja REwitalizacja „Zakopane” zakładającaodrestaurowanie dawnego neonu oraz bramy przy dworcu PKP to inicjatywaspołeczne. Jej inicjatorką jest Marta Gaj, wspierana przez Muzeum Tatrzańskieoraz Fundację „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”.
Neonowy napis „PKP Zakopane” znał każdy turystaprzyjeżdżający do Zakopanego. Jeszcze w latach 90. pod słynnym czerwonym neonemrobiono sobie zdjęcia. Później napis, jak i dworcowe budynki, popadł w ruinę iteraz bardziej szpeci niż zdobi.
Neon znajduje się nad drewnianą bramą prowadzącą na peronydworca PKP od strony ronda Armii Krajowej w Zakopanem. Powstał przy okazjiNarciarskich Mistrzostw Świata FIS. Neon stanowił wtedy o nowoczesności miasta,był punktem orientacyjnym, świetlną wizytówką zamykającą perspektywę głównej arteriimiasta – ul. Kościuszki.
Wraz z odnowionym neonem odnawiana jest również drewnianazniszczona brama dworcowa. Rozświetlenie neonu zwieńczyło 13. Dni Zakopanego.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
„