Z biletem Kolei Śląskich muzea i galerie za darmo
Koleje Śląskiepowracają z akcją „Kolej na Muzea”. Od czerwca do końca września 2018 roku zbiletem śląskiego przewoźnika można zwiedzać wybrane muzea i galerie w niższejcenie lub całkowicie za darmo.
Pomysł na połączenie oferty muzealnej z biletem kolejowymnarodził się już w ubiegłym roku. Wówczas Koleje Śląskie wspólnie z MuzeumŚląskim uruchomiły akcję „Kolej na Muzeum”, dzięki której można było korzystaćz oferty muzealnej w niższej cenie. Akcja spotkała się z ciepłym przyjęciem,stąd też w tym roku będzie kontynuowana na dużo większą skalę.
Tym razem tańsze wejściówki będzie oferować aż 28 obiektów.Bilet ze zniżką będzie mógł nabyć każdy, kto pokaże kasjerowi w muzeum ważnybilet Kolei Śląskich, obejmujący miejscowość, w której znajduje się dana placówka.
– Projekt ma na celu zmniejszenie kosztów udziału wkulturze, a także ukazanie różnorodności jaką reprezentują placówki całegowojewództwa śląskiego – mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego wKatowicach. – Ideą projektu jest skupienie szeroko rozumianej społecznościwojewództwa wokół działań kulturalnych organizowanych przez muzea. Doinstytucji biorących udział w akcji prowadzi droga z ponad 170 stacji w 104miejscowościach. Liczymy, że dzięki temu nasze placówki zyskają nowąpubliczność, a mniejsze placówki będą lepiej widoczne na mapie ofertykulturalnej – kontynuuje.
Wśród oferty muzeów biorących udział w przedsięwzięciu każdybędzie mógł znaleźć coś ciekawego – tak pod względem tematyki, jak ilokalizacji. Główną ideą akcji było bowiem zaangażowanie wielu podmiotów zróżnych części naszego regionu. W efekcie równie silnie jak Katowice będziereprezentowany np. Cieszyn, ponieważ do oferty przyłączyły się aż trzyinstytucje z tego miasta: Zamek Cieszyn, Parafia Ewangelicko-Augsburska oraz MuzeumŚląska Cieszyńskiego (posiadające również oddział w Skoczowie).
– Dzięki zaangażowaniu wielu różnych podmiotów zasięg akcjirozpościera się niemal na cały nasz region – od Żywca do Tarnowskich Gór, odGliwic do Oświęcimia, od Częstochowy do Cieszyna. Jesteśmy dumni, że to właśnieKoleje Śląskie są czynnikiem, który spina to wszystko w całość – mówi WojciechDinges, prezes Kolei Śląskich. – Mamy nadzieję, że dzięki temu nie tylko ofertakulturalna w naszym województwie stanie się bardziej dostępna, ale równieżtransport publiczny zyska na popularności – dodaje.
Jak przystało na region słynący z zabytków industrialnych,na liście nie zabraknie atrakcji dla miłośników przemysłowej historii naszegoregionu. Z biletem Kolei Śląskich będzie można taniej zwiedzać np. MuzeumGórnictwa Węglowego w Zabrzu, Industrialne Centrum Kultury w Rybniku, MuzeumHutnictwa Cynku Walcownia, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.
Na miłośników sztuki czekają z kolei Galeria SztukiWspółczesnej BWA w Katowicach, Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki,Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Galeria Sztuki Współczesnej ESTA wGliwicach czy Galeria Bielska BWA. Nie zabraknie również wystaw związanych zhistorią naszego regionu – zarówno tą dawniejszą, jak w przypadkuGórnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie czy Muzeum Górnośląskiego wBytomiu, jak i nieco nowszą, prezentowaną np. przez Muzeum Powstań Śląskich wŚwiętochłowicach.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
– Nasz region, tak silnie utożsamiany z przemysłem iwydobyciem, od kilku dobrych lat pracuje nad zmianą tego wizerunku i w moimodczuciu, robi to z powodzeniem. Możemy być dumni z naszego dziedzictwaprzemysłowego, ale także z wielu ciekawych muzeów i galerii które posiadająunikatowe zbiory. Akcja „Kolej na Muzea” daje możliwość, by odkryć i poznaćpotencjał kulturalny, jaki posiada nasze województwo – mówi Wojciech Saługa,marszałek województwa śląskiego.
Istotne miejsce na liście zajmują również placówkiprzybliżające historię danych miejscowości i ich zabytków. Do zwiedzania zapraszająnp. Muzeum Miejskie w Tychach, Muzeum Częstochowskie, Muzeum Zamkowe wPszczynie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskie w Żywcu, Muzeum w Rybniku,Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, Muzeum Zamek wOświęcimiu, Muzeum w Tarnowskich Górach i Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu. Nielada ciekawostką będzie też z pewnością Centralne Muzeum Pożarnictwa wMysłowicach i Muzeum Tyskich Browarów Książęcych.
Oczywiście nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć równieżMuzeum Śląskiego w Katowicach, które będzie brało udział w akcji już po razdrugi. Poza atrakcyjnymi wystawami stałymi, takimi jak galerie sztuki polskiejczy „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, w najbliższymczasie będzie można tutaj obejrzeć wyczekiwaną wystawę „Perspektywa wiekudojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”, której kuratorką jest AndaRottenberg, a w lipcu wystawę „Męska rzecz”, która m.in. ukazuje jak w kulturzepowstają stereotypy.
Więcej szczegółów na temat oferty Kolei na Muzea możnaznaleźć na stronie Kolei Śląskich oraz poszczególnych obiektów biorących udziałakcji.
„