Wrocław: Specjalne pociągi na mecz Polska – Czechy

inforail
15.06.2012 15:17
Specjalne pociągi zawiozą kibiców piłkarskich na mecz Polska –Czechy do Wrocławia. Wśród nich znajdują się pociągi międzynarodowe, krajowe i regionalne, jadące z dworca głównego na Wrocław Stadion. Na warszawski mecz Polska –Rosja w ciągu całego dnia kursować będzie aż 90 pociągów. Wszystkie informacje dla pasażerów dostępne są na stronie: www.kolejna2012.pl/ trainsfor2012.pl.
WROCŁAW
Na sobotni mecz przyjadą po raz kolejny specjalne pociągi z Czech. Pierwszy z nich pojawi się na dworcu Wrocław Główny o godzinie 14.20 (Praga –Wrocław Główny), drugi o 15.03 (Brno –Wrocław Główny) , a ostatni o godzinie 17.47 (Praga –Wrocław Główny). Do stolicy Dolnego Śląska przyjedzie nimi ponad dwa tysiące kibiców.
Pociągi powrotne do Czech odjadą z dworca Wrocław Główny po północy. Pierwszy o godzinie 0.30 (Wrocław Główny –Praga), drugi o 2.00 (Wrocław Główny –Praga) i ostatni o godzinie 2.05 (Wrocław Główny –Brno).
Na mecz reprezentacji Polski zaplanowano również trzy pociągi specjalne dowożące kibiców
w komunikacji krajowej: z Gdyni do Wrocławia Głównego (16.48 we Wrocławiu), ze Szczecina do Wrocławia Głównego (we Wrocławiu o 17.45), z Warszawy Wschodniej do Wrocławia Głównego (we Wrocławiu o 18.02). Po meczu fanów piłki nożnej odwiozą cztery składy: o 0.30 do Warszawy Wschodniej, o 0.40 do Lublina , o 0.47 do Szczecina i 1.05 do Gdyni Głównej.
Kolej przygotowała możliwość dojazdu na stadion pociągami specjalnymi na trasie Wrocław Główny –Wrocław Stadion. Składy na stadion na świetlnych tablicach bocznych i czołowej będą oznaczone napisem Wrocław Stadion (w momencie, gdy jadą na stadion) i Wrocław Główny, gdy wracają ze stadionu. Charakterystyczną ich cechą są naklejki z logiem Euro 2012 i rysunkiem wrocławskiego stadionu. Z ważnym biletem na mecz przejazd na i ze stadionu jest bezpłatny. Uruchomiono sześć takich pociągów relacji Wrocław Główny –Wrocław Stadion dowożących kibiców na mecz Polska –Czechy o godzinie 17.30, 17.55, 18.27, 18.45, 19.22, 19.42 oraz cztery powrotne 22.50, 23.05, 23.20, 23.35.
Na ostatni mecz uruchomiono również osiem par pociągów dodatkowych Przewozów Regionalnych dowożących kibiców z głównych miast Dolnego Śląska (Węglińca, Głogowa, Jeleniej Góry, Oleśnicy, Jelcza Laskowic, Kłodzka, Oleśnicy, Jeleniej Góry, Rawicza) i Opola do Wrocławia i odwożących ich po meczu.   
WARSZAWA
Do stolicy kibice na mecz będą mogli dojechać prawie 90 pociągami, również międzynarodowymi. Po zakończeniu meczy kibice będą mogli wrócić czterema pociągami m. in. w kierunku Gdańska, Krakowa, Katowic, czy Szczecina. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że godziny 3 rozkładowych pociągów PKP Intercity odjeżdżających z Warszawy zostały zmienione tak, aby kibice po meczu zdążyli dotrzeć na dworzec. I tak pociąg TLK „Karkonosze”do Jeleniej Góry odjedzie z dworca Warszawa Centralna o godz. 23:20, zamiast o 22:30. Pociąg TLK „Szczecinianin”odjedzie ze stacji Warszawa Wschodnia o 50 minut później czyli o 23:45. Natomiast skład TLK „Ustronie”do Kołobrzegu odjedzie ze stacji Warszawa Centralna o 23:50 zamiast o 23:00. Dodatkowo, dla wszystkich osób, które postanowią świętować do białego rana Przewoźnik przygotował 4 składy wyruszające w kierunku Przemyśla, Krakowa, Gdyni i Wrocławia.
Kibice, wybierający się na mecz Grecja –Rosja będą mogli skorzystać z trzech dodatkowych pociągów IR z Lublina, Łodzi i Białegostoku. Wszystkie pociągi, w tym również składy dodatkowe, będą kursowały do położonego w pobliżu Stadionu Narodowego Dworca Wschodniego. Dodatkowe pociągi umożliwią również wygodny powrót ze stolicy do domów. Wszystkie pociągi IR odjadą ze stacji Warszawa Wschodnia: o godz. 0.30 do Lublina, o godz. 0.38 do Łodzi i o godz. 1.10 do Białegostoku.
Zarówno we Wrocławiu, jak i w Warszawie czekać będą rezerwowe pociągi bisowe, gotowe do uruchomienia w każdej chwili po meczu.
Kolejarze z Polskich Linii Kolejowych dbają o sprawne przemieszczanie się pociągów. Pracownicy techniczni wraz ze specjalistycznym sprzętem czuwają na szlakach, by w razie jakiejkolwiek awarii jak najszybciej przywrócić ruch.
Na dworcach na pasażerów czekają wolontariusze z potrzebnymi informacjami, dot. podróżowania koleją czy przemieszczania się do poszczególnych części miasta, specjalne informacje o zakupie biletów i rozkładzie jazdy w formie wielojęzycznych ulotek, czy naklejek napodłogowych z QR kodami. Podobne informacje dostępne są również bezpośrednio w pociągach.
Na dworcach w miastach- gospodarzach EURO działają specjalne punkty informacyjne dla kibiców. Komunikaty megafonowe wygłaszane są zawsze w języku polskim i angielskim oraz w językach państw, grających w danym mieście.