Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Wrocław: Posiedzenia Międzyregionalnego Komitetu Sterującego Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego CETC

inforail
17.12.2007 12:51
14 grudnia zakończyło się dwudniowe posiedzenie XIII Międzyregionalnego Komitetu Sterującego Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego CETC. Udział w nim wzięli przedstawiciele 11 regionów europejskich oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Ministerstwa Infrastruktury.
Spotkanie zorganizowano na Dolnym Śląsku, ponieważ we wrześniu br. marszałek Andrzej Łoś objął na pół roku funkcję przewodniczącego Komitetu Sterującego Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego CETC (ang. Central European Transport Corridor).
We wrześniu 2001 roku sześć regionów ze Szwecji (Skania), Polski (dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie), Czech (Hradec Kralove) i Słowacji (Bratysława) podjęło starania na rzecz utworzenia CETC. W kwietniu 2004 roku podpisano w Szczecinie porozumienie na rzecz utworzenia Korytarza. W ostatnim czasie do inicjatywy przystąpili nowi członkowie: region Trnava (Słowacja), powiaty Vas i Zala (Węgry). Zainteresowany jest też chorwacki powiat Varazdin.
Celem sygnatariuszy porozumienia jest utworzenie Korytarza wzdłuż ważnych szlaków handlowych północ –południe. Komitet ma też za zadanie doprowadzić do wpisania (do 2010 roku) Korytarza CETC do sieci Panaeuropejskich Korytarzy Transportowych TEN-T.
Osią Korytarza będzie międzynarodowa droga E65, która rozpoczyna się w Malmö(Szwecja), a kończy się w Chaniána Krecie (Grecja), droga wodna Odry oraz towarzyszące połączenia kolejowe. Szlak transportowy Korytarza prowadzi nad Adriatyk, do włoskiego regionu Friuli-Venezia Giulia.
*****
Inicjatywa CETC spotkała się z akceptacją polskiego rządu, jak również zainteresowaniem na forum instytucji europejskich. W 2006 roku była przedstawiona w Lizbonie na Sesji Ministerialnej Europejskiej Konferencji Ministrów odpowiedzialnych za Planowanie Regionalne/Przestrzenne (European Conference of Ministers responsible for Regional/Spatial Planning –CEMAT) jako przykład praktycznego zastosowanie idei połączeń sieciowych. We wrześniu i październiku 2007 roku została zaprezentowana Prezydentowi Parlamentu Europejskiego i Parlamentowi Europejskiemu.