Więźniowie będą produkować elementy sieci trakcyjnych

inforail
11.10.2018 11:09

Ponad 50 więźniówbędzie pracowało w otwartej w środę hali produkcyjnej w Zakładzie Karnym w Stargardzie.Będą zatrudnieni odpłatnie.

„Praca jest jednym z najważniejszych środkówoddziaływania, nie ma nic lepszego jak praca i zaangażowanie osoby w jakąśczynność. Osadzeni stają się bardziej zdyscyplinowani, z szacunkiem postrzegająinne osoby i rozumieją, po co żyją” – powiedział w środę dziennikarzomrzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Stargardzie por. GrzegorzTerlikowski. Dodał, że więźniowie będą wykonywali elementy tramwajowych ikolejowych sieci trakcyjnych dla lokalnej spółki „Kuca”, która jestkontrahentem i dzierżawcą hali.

Jak zaznaczył por. Terlikowski, osadzeni za pracę będąotrzymywali około 2,1 tys. zł. Z wynagrodzenia będzie im potrącane 45 proc. naFundusz Aktywizacji Zawodowej, a 7 proc. na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym iPomocy Postpenitencjarnej.

„Dzięki pracy poszerzam horyzonty, mogę spłacićzobowiązania, zadośćuczynić za to, co zrobiłem w przeszłości; uczę się” -powiedział 24-letni Adrian, który w więzieniu przebywa od czterech lat. Dodał,że w Zakładzie Karnym przygotowuje się do zawodu ślusarza i ma nadzieję, że powyjściu za półtora roku na wolność będzie mógł znaleźć pracę.

43-letni Piotr, odbywający karę 25 lat więzienia, zaznaczył,że praca „pozwoli mu odciążyć rodzinę” i wspomóc studiującego syna.Dodał, że dotychczas wykonywał w więzieniu prace dorywcze, a ta „jestjedną z najlepszych”. „To jest praca rozwojowa, dająca przyszłość,która w pełnym wymiarze godzin daje lepsze zagospodarowanie czasu” –powiedział.

Hala produkcyjna o powierzchni 1000 m kw. powstała w ramachprogramu „Praca dla więźniów” Ministerstwa Sprawiedliwości ikosztowała 2,5 mln zł. Pieniądze pochodziły z Funduszu Aktywizacji ZawodowejSkazanych i Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.

Podczas środowej uroczystości wmurowany został także akterekcyjny pod budowę pawilonu mieszkalnego. Będzie w nim mogło przebywać niemal260 więźniów, powstanie też budynek gospodarczy z kuchnią, magazynami żywnościi pralnią, a także place spacerowe. Plany na kolejne lata – po przyznaniupieniędzy z budżetu państwa – to kolejny pawilon mieszkalny i budynekadministracyjny.

Zakład Karny w Stargardzie jest przeznaczony dla mężczyznodbywających karę po raz pierwszy. Znajduje się częściowo na terenie byłego obozuprzejściowego dla polskich jeńców wojennych „Dulag L”(Durchgangsleger), później przemianowanego na „Stalag II D”.

W stargardzkim Zakładzie Karnym przebywa prawie 500osadzonych. Działają w nim Centrum Kształcenia Ustawicznego i kołazainteresowań.