Więcej turystów w Sandomierzu. Bo był pociąg

inforail
10.02.2017 16:33

Położony w powiecieostrowieckim Bałtowski Kompleks Turystyczny utrzymał w 2016 roku pozycję liderana turystycznej mapie regionu świętokrzyskiego. Dobry wynik Sandomierza, dziękiwakacyjnemu połączeniu kolejowemu.

Wśród gmin po raz kolejny najlepszy wynik osiągnęły Chęciny.”To był dobry rok dla świętokrzyskiej turystyki, zarówno pod względemwizerunku, jak i frekwencji. Wzrasta w naszym regionie zainteresowanieatrakcjami turystycznymi. Szczególnie może cieszyć fakt, że na turystycznejmapie regionu pojawiły się kolejne punkty, chętnie odwiedzane przez turystów.Myślę, że jest jeszcze miejsce na kolejne, liczy się tylko odpowiednipomysł” – powiedział PAP prezes świętokrzyskiej Regionalnej OrganizacjiTurystycznej Jacek Kowalczyk.

Jak wynika z danych przedstawionych przez UrządMarszałkowski, nadal liderem, jeśli chodzi o liczbę sprzedanych biletów jestBałtowski Kompleks Turystyczny. W 2016 roku odwiedziło go 340 tys. turystów, o20 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Oprócz głównej atrakcji turystycznej,JuraParku z modelami dinozaurów naturalnej wielkości, znajdują się tam równieżm.in. zwierzyniec, stoki narciarskie czy ścieżki questingowe.

Wzrost liczby sprzedanych biletów odnotował także drugi naliście klasztor na Świętym Krzyżu. W ubiegłym roku zwiedziło go ponad 310 tys.osób – o blisko 30 tys. więcej niż w 2015 roku. Trzecie miejsce na podiumzajęły Baseny Mineralne w Solcu Zdroju. Miejscowość liczącą niewiele ponad 500mieszkańców odwiedziło w ciągu 12 ostatnich miesięcy ponad 210 tys. osób,blisko 40 tys. więcej niż w 2015 roku. „Atrakcja niepowtarzalna w skalikrajowej. Basenów termalnych jest sporo, ale basenów mineralnych, a szczególniebasenów siarczkowych nie ma nigdzie w Polsce” – podkreślił Kowalczyk.

Czwartą pozycję wśród największych atrakcji turystycznychregionu zajął Zamek Królewski w Chęcinach, który odnotował największy wzrostfrekwencji. Ruiny zamku zwiedziło blisko 204 tys. turystów – aż o 41 tys.więcej niż w 2015 roku. Od 2013 do kwietnia 2015 roku zamek był zamknięty dlaturystów z powodu kompleksowego remontu, jaki został przeprowadzony m.in. zwykorzystaniem funduszy unijnych. Przed rozpoczęciem prac średniowiecznąwarownię odwiedzało rocznie około 100 tys. osób.

Kolejne miejsca zajęły Sanktuarium Matki Bożej w Kałkowie(200 tys. turystów) i Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (180 tys.). 175tysięcy osób, najwięcej od 10 lat, zwiedziło Bramę Opatowską w Sandomierzu.”Na ten wynik duży wpływ miał pociąg turystyczny, który kursował doSandomierza w ubiegłym roku. Z Kielc, Ostrowca, Skarżyska i Starachowic domiasta nad Wisłą przyjechało w ten sposób 15 tysięcy osób. Wszyscy turyści,którzy podróżowali pociągiem, mieli możliwość zobaczenia BramyOpatowskiej” – wyjaśnił prezes ROT.

Rekordowy wynik w historii odnotował też Park Etnograficznyw Tokarni. Podkielecki skansen zobaczyło w ubiegłym roku ponad 100 tys.turystów. 94 tys. biletów sprzedano w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku(58 tys. w 2015 roku). Na liście największych atrakcji turystycznych regionuzadebiutował Kompleks Świętokrzyska Polana. Obiekt w Chrustach koło Kielc, wktórym znajdują się m.in. oceanarium i park miniatur budowli świętokrzyskich,zwiedziło w ubiegłym roku ponad 90 tys. osób.

Wśród gmin najlepszy wynik ponownie osiągnęły miasto i gminaChęciny, gdzie oprócz wspomnianych ruin zamku znajduje się także m.in. Jaskinia”Raj”, Park Etnograficzny w Tokarni (część Muzeum Wsi Kieleckiej),Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz Europejskie Centrum Edukacji EkologicznejUniwersytetu Warszawskiego. Łącznie sprzedano tam 540 tys. biletów, wobec 467tys. w 2015 roku. „To w głównej mierze zasługa tzw. Chęcińskiego KlastraTurystycznego, który skupia wszystkie te atrakcje i odpowiedniego ułożeniakalendarza imprez turystycznych” – dodał Kowalczyk.

Rok 2016 był także bardzo udany dla turystyki uzdrowiskowej.Jak podkreślił Kowalczyk, w powiecie buskim tylko w pierwszym półroczuubiegłego roku sprzedano ponad 600 tys. miejsc noclegowych.