Wąskotorówką na Słowację? Wirtualnie za unijną kasę
11 grudnia 2018 rokuKomisja Europejska zatwierdziła zmianę programu współpracy transgranicznejPolska-Słowacja.
Zmiana polega na zwiększeniu budżetu o 23,6 mln euro. Są tośrodki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), które pierwotniebyły przeznaczone na współpracę na zewnętrznych granicach Unii EuropejskiejDodatkowe fundusze zostaną wykorzystane na dofinansowanie kilkunastu projektówz listy rezerwowej polsko-słowackiego programu. Wszystkie przedsięwzięcia,które znajdują się na tej liście, dotyczą ochrony oraz rozwoju dziedzictwa przyrodniczegoi kulturowego pogranicza. Podpisywanie umów rozpocznie się w I kwartale 2019roku.
– Cieszę się, że procedura przesunięcia środków finansowychdo programu Polska-Słowacja dobiegła końca. Dzięki temu polsko-słowackiepogranicze stanie się bardziej atrakcyjne dla mieszkańców i turystów.Wybudowane zostaną m.in. nowe ścieżki rowerowe, wzdłuż których powstaną wiaty iwieże widokowe, działania promocyjno-edukacyjne będą wzbogacone o nowepropozycje, powstaną nowe szlaki turystyczne – powiedział wiceminister AdamHamryszczak.Dodatkowe środki EFRR stanowią aż 15% pierwotnego budżetu programu.
Jednym z projektów jest ten o nazwie „Karpackie kolejki– podróż śladami karpackich kolejek wąskotorowych”. Powstał on wewspółpracy Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej z dwoma gminami słowackimi,tj. Zemplinskie Harme oraz Osadne. Przedsięwzięcie zakłada utworzenie nowegoszlaku turystycznego biegnącego wzdłuż trzech tras historycznych kolejekwąskotorowych, tj. Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej oraz Kolejki WąskotorowejSnina-Virolat i Kolejki Wąskotorowej Osadne-Udava na Słowacji. W Majdanie -punkcie startowym szlaku planowana jest budowa nowej wiaty stacji orazrenowacja eksponatów skansenu kolejowego. W Zemlinskie Harme ma z kolei powstaćhala magazynowa kolejki wąskotorowej, której tabór może zostać rozbudowany onową kolej silnikową z dwoma wagonami. Ponadto, w projekcie założono przebudowęsininskiej wąskotorówki na odcinku 3,5 km oraz utworzenie centrum informacjiturystycznej w Osadnem. Koncepcja projektu zakłada również utworzenienowoczesnej mobilnej aplikacji o rozrzedzonej rzeczywistości, która nakładającświat wirtualny na obraz realny pozwoli jej użytkownikom zobaczyć jak wprzeszłości wyglądały karpackie kolejki wąskotorowe i co znajdowało się w ichpobliżu.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
„