Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Warszawskie inwestycje kolejowe

inforail
27.11.2007 11:38
Zachodni, Wschodni, Stadion, Gdański i…być może Centralny. PKP SA ma ambitne plany przebudowy warszawskich dworców kolejowych. Do Mistrzostw Świata w piłce nożnej Euro 2012 zmienią one swoje oblicza. Powstaną również liczne biurowce i apartamentowce.
Dworzec PKP Warszawa Śródmieście po remoncie
Dziś podróżni mają już do dyspozycji nowy Dworzec Warszawa Śródmieście, a inwestorzy oraz przedstawiciele PKP przedstawiają kolejne plany przedsięwzięć modernizacji stołecznych obiektów kolejowych. Największe zmiany dotyczą dwóch głównych terenów: dworca Wschodniego i Zachodniego. Niestety, do dziś nie wiadomo w jaki sposób zostanie przebudowany Dworzec Centralny. To nie wszystkie zmiany;większym i mniejszym pracom zostaną poddane również pozostałe stacje. Sposób w jaki PKP SA chce zmienić warszawskie dworce kolejowe jest nowatorski. Innowacyjność działań polega na pozyskaniu finansowania inwestycji z prywatnych źródeł oraz przeobrażania dworców kolejowych w nowoczesne centra wielofunkcyjne –węzły przesiadkowe, biurowce, obiekty komercyjne czy po prostu mieszkania. Jest to najnowszy światowy trend, o którym będzie można przeczytać w kolejnym wydaniu  Transinfo.
Teren pod przyszłą inwestycjęWarszawiacy czekają na nowy dworzec
W najbliższym czasie zostanie przebudowany Dworzec Zachodni. Do połowy przyszłego roku planowany jest wybór inwestora, który wspólnie z kolejarzami wybuduje tu nowy obiekt do Euro 2012. „Nasz cel jest jasno określony”–podkreśla Jarosław Adwent, Członek Zarządu PKP SA, Dyrektor Gospodarowania Nieruchomościami –„chcemy zbudować nowy dworzec Warszawa Zachodnia i stworzyć z niego węzeł komunikacyjny i atrakcyjne powierzchnie, które będą służyć pasażerom kolei i mieszkańcom Warszawy”. W obecnym miejscu powstanie nowoczesny kompleks dworcowy o powierzchni 17 000 metrów kwadratowych., ograniczony ulicami Tunelowa, Bema i Aleja Prymasa Tysiąclecia. Będzie to nie tylko nowy dworzec (z powierzchniami przeznaczonymi dla pasażera takimi jak kasy, poczekalnie, toalety, przechowywanie bagażu itd.), ale także budynki biurowo –hotelowe, powierzchnie handlowo – rekreacyjne i parkingi na minimum 800 aut. Na terenie inwestycji istnieje bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna, dostępne są wszystkie media, istnieje możliwość współpracy z PKP Energetyka w zakresie dostaw energii elektrycznej. W początkowej fazie inwestycji wybudowany zostanie budynek biurowy, składający się z pięciu niezależnych jednostek, wraz z powierzchnią dworcową i kasami. Jako pierwsze powstaną budynki od strony placu między dworcem PKS a tunelem do dworca PKP. Następnie wybudowane będą 3 budynki wzdłuż Alej Jerozolimskich w kierunku siedziby Informatyki Kolejowej. Możliwa będzie budowa pięciu 9-10 kondygnacyjnych budynków, każdy o około 12 600 metrów kwadratowych powierzchni całkowitej. W drugiej fazie powstanie zadaszenie peronów, ewentualna część handlowa i parkingi. Faza trzecia obejmie prawdopodobnie budowę kompleksu biurowo-hotelowego po północnej stronie peronów, na działce o powierzchni 2-3 ha. Faza czwarta to pozostałe części terenu „Czyste”tu może powstać kompleks biznesowy, apartamentowce, biurowce i ewentualnie hotel. Budowa nowego Dworca Zachodniego rozpocznie się na przełomie 2008 i 2009 roku, a całość prac zostanie zakończona do 2012 roku –czyli do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.
Na przełomie 2009/2010 rozpocznie się przebudowa Dworca Wschodniego. Do połowy przyszłego roku zostanie wyłoniony inwestor, który wspólnie z PKP SA wybuduje nowy obiekt. Również po prawej stronie Warszawy planuje się przeznaczenie uzyskanej powierzchni użytkowej w nowych kompleksach na powierzchnie biurowe, dworcowe, handlowe, usługowe, hotelowe, gastronomiczne, rekreacyjne, powierzchnie parkingowe, ciągi komunikacyjne i inne. „Dworzec Wschodni przestanie być dworcem peryferyjnym, ale dworcem węzłowym. Bliskość II linii metra i planowane nowe drogi przybliżą znacznie nowy Dworzec Warszawa Wschodnia do ścisłego centrum Warszawy. Sam dworzec zamieni się w znacznie większy obiekt wielofunkcyjny, który zmieni krajobraz tej części Warszawy” –planuje Jarosław Adwent, Członek Zarządu PKP S.A. –Dyrektor Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. Powierzchnia gruntu planowana pod zabudowę obejmuje ok. 16 ha. Mało brakowało a niektóre pomysły pokrzyżowałyby plany PKP SA –to właśnie tu, na terenach przy ulicy Kijowskiej proponowano przeniesienie kupców ze Stadionu Dziesięciolecia. Szybkie działania Władz Warszawy i PKP SA udaremniły te zamiary. Dzięki temu wciąż może powstać tu zupełnie nowy dworzec wraz z kompleksem budynków komercyjnych. Na terenie inwestycyjnym istnieje bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna, jest pełna dostępność wszystkich mediów oraz istnieje możliwość współpracy z PKP Energetyka w zakresie dostaw energii elektrycznej. Obszar ten posiada bardzo dobry dostęp do komunikacji zbiorowej. Skomunikowanie tego terenu w najbliższej przyszłości może być jeszcze lepsze –planowane jest przeniesienie dworca autobusowego Warszawa Stadion na teren dworca kolejowego Warszawa Wschodnia oraz budowa II linii metra przebiegającej w jego sąsiedztwie.
Do dziś nie wiadomo w jakim kształcie zostanie przebudowany Dworzec Centralny Dworzec Centralny czeka na zmianę obliczaDworzec Centralny kontrastuje z pobliskim CH Złote Tarasy
Przed samym EURO 2012  brana jest poważnie pod uwagę przebudowa Dworca Centralnego. Jednak o zakresie prac zadecyduje ekspertyza oceniająca podłoże obecnego dworca a także tempo budowy Dworca Zachodniego, Wschodniego i Gdańskiego, które miałyby przejąć ruch pasażerski w przypadku przebudowy Dworca Centralnego. Kilka tygodni temu PKP SA zdecydowała się poprawić wygląd najważniejszego stołecznego dworca i wyczyścić tam sufit. Po kilku godzinach od rozpoczęcia prac firma zrezygnowała z podjętego zadania – okazało się, że zalegający brud wygrał. PKP SA niezrażone złośliwościami po tym incydencie (m.in. na kolejowych forach internetowych postulowano pozostawienie odrobiny brudu i zachowanie jako narodowego dziedzictwa UNESCO) rozpoczęło poszukiwania kolejnego podwykonawcy.
To nie jedyne zmiany na terenach kolejowych w stolicy. Na przełomie września i października 2007 roku Grupa PKP rozpoczęła likwidację wszystkich zdewastowanych i niewykorzystywanych budynków wzdłuż linii ekspresowych E65 (Warszawa –Gdynia) i E20 (Warszawa –Poznań – Rzepin). W ten sposób uwolnione  zostaną nowe tereny inwestycyjne. Takich obiektów jest 155, w tym 14 nieczynnych dworców kolejowych, budynki gospodarcze i mieszkalne, magazyny, biura, oraz małe poczekalnie. „Zadaniem PKP S.A. jest podnoszenie wartości nieruchomości i tworzenie nowych możliwości inwestycyjnych na terenach, które dotychczas nie miały tych atutów”–tłumaczy Jarosław Adwent, Członek Zarządu Dyrektor Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A –„Likwidacja tylu zbędnych obiektów stworzy dla naszych przyszłych klientów nowe możliwości. W ciągu najbliższych lat wartość terenów wzdłuż linii E20 i E65 znacznie wzrośnie. Wraz ze wzrostem prędkości pociągów na tych liniach niewykluczone że będą mogły tu powstać nowe przystanki i małe węzły komunikacyjne dzięki którym szybko będzie można dotrzeć do Gdańska, Poznania bądź Warszawy.”
Tu powstanie osiedle wybudowane przez PKO Inwestycje i PKP SALokalizacja inwestycji PKO Inwestycje i PKP SA na tle Warszawy
Oprócz inwestycji typowo kolejowych, PKP SA wkroczyło, po raz pierwszy, na rynek deweloperski. To nowy pomysł na zagospodarowanie terenów należących do kolei i w żaden sposób niewykorzystywanych. Dla PKP S.A. projekt ma charakter pilotażowy, wcześniej nie prowadziło tego typu inwestycji na terenach kolejowych. 14 marca 2007 roku kolejarze podpisali umowę z PKO Inwestycje (Grupa PKO BP) o realizacji wspólnej inwestycji w rejonie ul. Ordona w Warszawie pod nazwą Warszawa Odolany 1. Jej realizacją zajmie się spółka specjalnie w tym celu zawiązana przez strony porozumienia. „Nawiązana współpraca między uznaną na rynku nieruchomości spółką należącą do największego polskiego banku a Polskimi Kolejami Państwowymi dysponującymi licznymi terenami na terenie całego rysuje się bardzo perspektywicznie”–mówi Rafał Juszczak, prezes Zarządu PKP BP. Inwestycja zlokalizowana będzie na terenie, należącym do PKP S.A., o powierzchni 24 hektarów przy zbiegu ulic Jana Kazimierza i Juliusza Konstantego Ordona gdzie obecnie znajdują się niewykorzystywane linie kolejowe. Powołana przez PKO Inwestycje i PKP S.A. spółka deweloperska uruchomi procedurę inwestycyjna i budowlaną, dzięki której za kilka lat powstanie kilkaset mieszkań. „Podpisanie umowy z PKO Inwestycje na realizację konkretnej inwestycji na terenach należących do PKP S.A. to jeden z wielu kroków jakie robi PKP S.A. w kierunku biznesowego wykorzystania swoich nieruchomości.”–potwierdza Andrzej Wach, Prezes Zarządu PKP SA.
PKP S.A. jest potentatem ze względu na zasób posiadanych nieruchomości. W wyniku trwającej restrukturyzacji PKP S.A. nie prowadzi już kolejowej działalności przewozowej, ale zarządza nieruchomościami, w tym dworcami kolejowymi. Wolne tereny kolejowe to około 15 tysięcy hektarów gruntów, które mogą zostać wykorzystane na budownictwo mieszkaniowe czy lokalizowanie dużych inwestycji, jak montownia pociągów szwajcarskiej firmy Stadle w Siedlcach. Jednocześnie PKP S.A. prowadzi proces uwłaszczania terenów oraz wydzielania terenów zbędnych dla kolei z tzw. obszarów zamkniętych. W nadchodzących 5 latach gruntownym pracom poddanych zostanie 15% największych stacji kolejowych. Do Euro 2012 zmodernizuje się dworce w Szczecinie, Sopocie, Gdyni, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Chorzowie, Zabrzu, Krakowie i Warszawie. Wartość tych inwestycji to około 1.5 miliarda euro.