Warszawa: Zarząd PR zaskoczony groźbą strajków

inforail
15.12.2009 16:22

Poniżej prezentujemy komunikat spółki Przewozy Regionalne w sprawie groźby strajku.
Wspólne działania zarządu PR, Marszałków Województw oraz dobra wola związków zawodowych w ostatnim czasie pozwoliło ustabilizować sytuację spółki Przewozy Regionalne. Widoczne są już efekty prowadzonych działań restrukturyzacyjnych. Wypracowaliśmy porozumienie ze spółkami z Grupy PKP w sprawie zadłużenia. Właśnie wszedł w życie nowy rozkład jazdy z dodatkowymi połączeniami interREGIO oraz bardzo atrakcyjną ofertą dla pasażerów.
Przed spółką stoją obecnie kolejne wyzwania – negocjacje umów na przewozy regionalne, które warunkują stabilność funkcjonowania firmy i jej pracowników. Jednocześnie wypracowujemy w ramach trwającego od kilku tygodniu dialogu społecznego propozycje optymalnych rozwiązań i gwarancji dla pracowników. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zrozumienie i wsparcie związków zawodowych reprezentujących naszych pracowników.
W trakcie tego trudnego procesu, zarząd spółki otrzymał niespodziewaną informację o groźbie rozpoczęcia strajku głodowego przez jedną z międzyzakładowych central związkowych – Sekcję Zawodową Przewozów Pasażerskich „NSZZ Solidarność”. Nie podważamy prawa do protestu. Nie rozumiemy jednak jego zasadności w tej konkretnej sytuacji.
Nasze zdziwienie wywołuje to, że postulaty przedstawione w piśmie do zarządu są przedmiotem prowadzonych od ponad miesiąca rozmów w ramach dialogu społecznego ze wszystkimi związkami zawodowymi. Zarówno plany restrukturyzacji, jak też kwestia zabezpieczeń dla pracowników są dyskutowane i osiągnięto już porozumienie w wielu strategicznych kwestiach.
Dodatkowo niezrozumiałe dla nas są zarzuty dotyczące braku informacji na temat podejmowanych przez zarząd działań restrukturyzacyjnych. Członkowie „NSZZ Solidarność”, jako przedstawiciele załogi, zasiadają bowiem w radzie nadzorczej spółki i posiadają kompletne informacje na temat aktualnego stanu prac i wypracowywanych rozwiązań.
Dialog społeczny trwa zgodnie z przyjętym wspólnie harmonogramem, a kolejne spotkanie jest już od dawna zaplanowane na 22 grudnia br. Tymczasem w swoim piśmie Sekcja Zawodowa Przewozów Pasażerskich „NSZZ Solidarność”zażądała spełnienia swoich postulatów w ciągu zaledwie 3 dni roboczych! Mimo dobrej woli zarządu, jest to niemożliwe ze względów formalno – prawnych.
W sytuacji, kiedy wszystkie strony w dobrej wierze zasiadają do stołu, aby wypracować optymalne rozwiązania, wywieranie przez „NSZZ Solidarność”presji w postaci strajku głodowego nie służy przygotowaniu efektywnych i racjonalnych rozwiązań, które zapewnią firmie i jej pracownikom stabilność i perspektywy rozwoju.