Warszawa: Wystartowała czwarta edycja Kampanii Bezpieczny przejazd…
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A po raz czwarty postanowiły kontynuować kampanię społeczną mającą na celu zachowanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych oraz kształtowanie świadomości społecznej i w konsekwencji zachowanie życia i zdrowia osób – kierowców, pieszych i rowerzystów na skrzyżowaniach dróg kołowych z liniami kolejowymi.
Takie sceny zdarzają się codziennie w całym kraju: rozpędzony samochód wpada na skrzyżowanie z torami kolejowymi, choć z daleka widać błyski czerwonych świateł, albo zgrabnym łukiem omija opuszczone rogatki. Piesi i rowerzyści unoszą szlabany aby wygodnie pokonać, często wielotorowy, przejazd. Znak „Stop”przed przejazdem niestrzeżonym traktowany jest wyłącznie jak „ozdobnik”. I tylko medialne relacje z kolejnej tragedii trochę przygnębiają –znów ktoś nie wróci do domu…
Statystyki są nieubłagane: 97 % wypadków na przejazdach kolejowych powodują prowadzący pojazdy. Podobnie nieubłagane są prawa fizyki: samochód, mały czy duży nie ma żadnych szans w spotkaniu z lokomotywą, a kierowcy i pasażerowie najczęściej nie przeżywają zderzenia. To właśnie chcemy uświadamiać podczas czwartej już edycji kampanii BEZPIECZNY PRZEJAZD powtarzając ubiegłoroczne hasło „Zatrzymaj się i żyj”
Trwałą tendencją w krajach europejskich czy Stanach Zjednoczonych jest rezygnowanie z obsługiwania przejazdów kolejowych przez dróżników. Zastępują ich automaty opuszczające rogatki, sygnały świetlne i dźwiękowe, czy wyraźne znaki drogowe, które powinny natychmiast zapalać czerwoną lampkę w naszym mózgu –tu jest niebezpiecznie. Zahamuj, rozejrzyj się, bądź nieufny nawet przed przejazdem obsługiwanym przez pracownika kolei. Wszystko może się zdarzyć i tylko kierowca, który zawsze stosuje zasadę ograniczonego zaufania będzie bezpieczny w każdej sytuacji.
Z doświadczeń wspomnianych krajów wynika, że musi minąć wiele lat prowadzenia takich kampanii jak nasza zanim w społeczeństwach, szczególnie wśród kierowców wytworzą się odruchy racjonalnego zachowania na widok torów kolejowych. Dlatego, podobnie jak w poprzednich latach, przed przejazdami pojawią się patrole Straży Ochrony Kolei, Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, pracowników różnych jednostek kolejowych, harcerzy i wolontariuszy, którzy będą apelować do rozsądku, instynktu samozachowawczego, odpowiedzialności. Wręczać będą ulotki i gadżety przypominające o celach akcji. Na spotkaniach z dziećmi i młodzieżą tłumaczyć niebezpieczeństwo pospiesznego pokonywania przejazdów kolejowych. Plakaty i bilbordy rozstawione przy drogach całego kraju namawiać będą do bezpiecznej jazdy. Warto je zapamiętać abyśmy mogli spotkać się przed przejazdem kolejowym znów za rok. Wszyscy…