Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Warszawa: Trwają negocjacje płacowe w spółkach Grupy PKP

inforail
12.02.2008 12:42

W spółkach Grupy PKP trwają negocjacje płacowe ze na temat wzrostu wynagrodzeń w spółkach w 2008 roku. Jednym z priorytetów rozmów ze związkami zawodowymi jest niedopuszczenie do sytuacji, która naraziłaby na jakiekolwiek kłopoty klientów spółek Grupy PKP.
W 2007 roku średnie wynagrodzenie w Grupie PKP wzrosło o 10,5%. W 2008 roku Zarządy spółek Grupy PKP chcą, zgodnie z wcześniejszymi planami, podnieść wynagrodzenia od 10% do 16% w zależności od spółki –między innymi jej wyników finansowych i wskaźników wydajności w spółce. Propozycje płacowe związków zawodowych negocjujących ze spółkami Grupy PKP są na różnym poziomie, od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.

PKP S.A. sprawująca nadzór właścicielski nad spółkami Grupy PKP i monitoruje przebieg wszystkich negocjacji. Nadrzędnym celem negocjacji jest niedopuszczenie do jakichkolwiek wydarzeń uderzających w klientów Grupy PKP.
Zdaniem zarządów spółek Grupy PKP wynagrodzenia w firmach PKP, która odnotowują zysk i poprawiają swoje wyniki wzrosną w tym roku średnio o kilkanaście procent. W ocenie pracodawców kolejowych niektóre propozycje związków zawodowych znacznie przekraczają możliwości ekonomiczne przedsiębiorstw kolejowych.

W negocjacjach pracodawców szczególny kładziony jest na utrzymanie równowagi między przychodami a kosztami działalności gospodarczej. Poziom żądań zgłaszanych przez związki zawodowe na obecnym etapie negocjacji nie spełnia jeszcze tego warunku a w niektórych przypadkach grozi utratą płynności finansowej pod koniec I kwartału tego roku.
Drugim istotnym aspektem podnoszonym przez pracodawców jest konieczność zrealizowania przez pracodawców przewidzianego na 2008 rok planu inwestycji –szczególnie w zakresie modernizacji linii kolejowych i taboru. Spełnienie kolejnych i najdalej posuniętych postulatów płacowych oznacza bardzo negatywne skutki dla kondycji pracodawców –załamanie odnotowanego w 2007 roku trendu wzrostu przewożonych pasażerów i wydawanych na inwestycje pieniędzy.
Negocjacje są kontynuowane, obie strony deklarują dobrą wolę wypracowania porozumienia uwzględniającego zarówno niezbędny wzrost poziomu wynagrodzeń, ale również utrzymania obecnego poziomu zatrudnienia w tych spółkach które mają zysk. Jednym z priorytetów rozmów ze związkami zawodowymi jest niedopuszczenie do sytuacji, która naraziłaby na jakiekolwiek straty klientów spółek Grupy PKP.