Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Warszawa: Tablica pamiątkowa pracowników PKP na warszawskim Bródnie

inforail
30.11.2007 14:23
Na warszawskiej Pradze, na ulicy Wysockiego 11, przed Domem Kultury Świt, odsłonięta została tablica pamiątkowa upamiętniająca kolejarzy węzła Polskich Kolei Państwowych Warszawa – Praga.
Tablica upamiętnia wkład pracowników kolei węzła na warszawskim Bródnie w rozwój tej części miasta i bohaterską postawę kolejarzy w czasie niemieckiej okupacji 1939 –1944.
28 listopada o godzinie 11.00 odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokona Burmistrz Dzielnicy Targówek Grzegorz Zawistowski i przedstawiciele Zarządu PKP S.A. Poświęcenia dokona Proboszcz Parafii Matki Bożej Różańcowej Ks. Stanisław Wołosiewicz.
Obelisk powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Oddział Bródno w pracowni warszawskiego artysty – rzeźbiarza Marka Moderau. Całość budowy pomnika została sfinansowana przez Urząd Dzielnicy Targówek m. ST .Warszawy.
Węzeł kolejowy Warszawa Bródno powstał w 1877 roku w okresie budowy pierwszych linii kolejowych na terenach polskich zaboru rosyjskiego. Łączył on tzw. Kolej Nadwiślańską i Kolej Obwodową, które stworzono w 1876 i 1877 roku. Powstał wtedy nieistniejący już dworzec kolejowy Warszawa Praga, który był jednym z większych dworców kolejowych w Warszawie. Ówcześni pracownicy kolei stanowili w ówczesnych warunkach 'arystokrację’ robotniczą. Mieszkańcy Bródna chodzili do pierwszych w owym czasie przychodni kolejowych, i nowych kolejowych szkół które powstały dzięki rozwojowi węzła. W czasie II Wojny Światowej, zdając sobie sprawę z wagi jaką dla nazistów stanowiła kolej, polskie podziemie często organizowało akcje sabotażowe, w którym pomagali kolejarze związani z Armią Krajową.