Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Warszawa: Restrukturyzacja w PKP CARGO S.A.

inforail
03.04.2009 15:07

Na początku ubiegłego roku Zarząd PKP CARGO przyjął program restrukturyzacji. W oparciu o ten program naprawczy przeprowadzane są w Spółce gruntowne zmiany. Celem wprowadzanych nowych rozwiązań, według programu przygotowanego przez ekspertów PKP CARGO, jest przyszły wzrost wartości spółki i uczynienie z niej pełnowartościowego, nowoczesnego, konkurencyjnego gracza na rynku europejskich przewozów kolejowych. Firma jest drugim przewoźnikiem na tym rynku i zmierza do zwiększenia w nim udziału. Wszystkie wprowadzane obecnie nowe rozwiązania mają w efekcie przekształcić PKP CARGO i doprowadzić w ciągu najbliższych kilku lat do tego, aby Spółka stała się operatorem logistycznym, będącym w stanie konkurować na trudnym rynku przewozów. Kluczem powodzenia programu naprawczego jest skuteczne wprowadzenie restrukturyzacji kosztów działalności, dotyczących wszystkich segmentów funkcjonowania firmy. Racjonalizacja kosztów nie oznacza jednak, że zostaną ograniczone wydatki na najważniejsze inwestycje, które są związane z rozwojem Spółki i mają przynieść firmie spodziewane efekty ekonomiczne.
Już w 2008 roku zostały poczynione częściowe zmiany własnościowe i organizacyjne. Do PKP Intercity i PKP Przewozy Regionalne przekazano część majątku, który pracował na rzecz przewozów pasażerskich. Około 5,5 tys. pracowników zmieniło wówczas pracodawcę. Od 1 stycznia 2009 roku wprowadzono w PKP CARGO nową strukturę organizacyjną na poziomie zakładów Spółki (liczba 42 istniejących dotychczas zakładów przewozów towarowych i zakładów taboru została zmniejszona do 16 nowo powołanych Zakładów Regionalnych Spółki). W tych na nowo zorganizowanych zakładach połączono funkcje handlowe z eksploatacyjnymi i utrzymaniem taboru. Ma to spowodować lepszą koordynację i sprawniejsze reagowanie na potrzeby klientów. Wprowadzono także nowe zasady sprzedaży usług. Filozofią pionu handlowego jest dbałość o każdego klienta, bo PKP CARGO to więcej niż kolej. Spółka samodzielnie oferuje pełną paletę usług przewozowych, jak również usługę intermodalną – wykonując ją z przewoźnikami innych gałęzi transportu.
Dla PKP CARGO S.A. wejście w 2008 roku w proces restrukturyzacji oznaczało brak możliwości podjęcia w dużej skali działań rozwojowych, ponieważ Spółka musiała skoncentrować się na przeprowadzeniu procesu kontraktacji handlowej i przede wszystkim powstrzymania negatywnych trendów przewozowych i efektywnościowych, aby zapewnić sobie niezbędny poziom przychodów. Zarząd skoncentrował się na opracowaniu i wdrożeniu nowej polityki handlowej. Przyjęto i zaczęto stosować przyjazne dla klienta zasady sprzedaży usług, zawierające prosty i zrozumiały mechanizm kształtowania cen oraz jasne kryteria stwarzające szanse uzyskania korzystnych warunków handlowych. Lepsza jakość obsługi klienta to także stworzenie warunków do pozyskania nowych klientów. Umożliwienie tworzenia nowych ofert w oparciu o rzeczywiste ponoszone przez zakłady Spółki koszty, to zwiększenie efektywności wykorzystania taboru i zaplecza, a także większa efektywność procesu eksploatacyjnego.
Program naprawczy, od którego wdrożenia w PKP CARGO rozpoczęto proces restrukturyzacji, to sukcesywne wprowadzanie programu oszczędnościowego, którego podstawowym celem jest bieżąca poprawa wyników finansowych Spółki. Działania operacyjne programu naprawczego odbywają się w obszarach nieruchomości, utrzymania taboru, gospodarki materiałowej, eksploatacji i w sferze pracowniczej.
Zmiany struktury organizacyjnej Centrali i zakładów Spółki dokonują się w oparciu o opracowaną we własnym zakresie metodologię, która pozwoliła przygotować i wdrożyć proces łączenia zakładów przewozów i taboru. Jednym z kluczowym efektów tej reorganizacji było ujawnienie nadwyżek zasobów przede wszystkim w obszarze wykorzystania majątku oraz pracowników i kadry kierowniczej. Zarząd PKP CARGO, kierując się przekonaniem, że kapitał pracowniczy jakim dysponuje to najwyższa wartość firmy, uznał, że właściwe alokowanie istniejących rezerw i zasobów ludzkich przyniesie największe efekty Spółce. Fachowcom branży kolejowej PKP CARGO S.A. kierownictwo Spółki zamierza zapewnić stabilne miejsca pracy. Co więcej, Zarząd gwarantuje, że po przejściowych kłopotach pracownicy będą otrzymywać godziwe wynagrodzenie.
Ponad 36-tysięczna rzesza pracowników PKP CARGO S.A. akceptuje zmiany wprowadzane programem naprawczym przez Zarząd firmy. Czynnie uczestniczy w prowadzonym procesie restrukturyzacji, wierząc że firma zapewni im atrakcyjne i stabilne miejsca pracy, bo tylko Spółka sprawnie i efektywnie działająca w warunkach rynkowych może być odpowiedzialnym pracodawcą. Pracownicy wiedzą, że głównym założeniem i nadrzędnym celem restrukturyzacji PKP CARGO S.A. jest dostosowanie Spółki do wymogów rynku i wprowadzenie mechanizmów umożliwiający jej dalsze funkcjonowanie i szansę jej dalszego rozwoju. Powodzenie przeprowadzanego procesu restrukturyzacji wymaga akceptacji załogi i reprezentujących ją związków zawodowych, które partnersko uczestniczą w procesie uzdrawiania Spółki. Nie kwestionowanym dowodem, że podejmowane przez Zarząd PKP Cargo działania są akceptowane, jest porozumienie z Zarządem wszystkich związków zawodowych działających w Spółce w sprawie ograniczenia wydatków i kosztów ponoszonych przez PKP CARGO. Zarząd jest w pełni zdeterminowany do konsekwentnego przeprowadzenia procesu restrukturyzacji, a reprezentujące załogę związki zawodowe partnersko uczestniczą w programie naprawczym.