Warszawa: Restrukturyzacja majątkowa PKP S.A.
W 2010 roku już wszystkie grunty, którymi dysponują PKP S.A. będą uwłaszczone. Ponadto, kolejne nieruchomości zostaną wniesione aportem do spółek Grupy PKP. Ich wartość wyniesie ok. 800 mln złotych. To tylko część programu dalszej restrukturyzacji majątkowej PKP S.A., której głównym celem jest pozyskiwanie środków na modernizację i przebudowę dworców kolejowych.
Polskie Koleje Państwowe S.A. posiadają w sumie 100 tys. ha gruntów. 67% z nich ma uregulowany stan prawny. Wnioski dotyczące 26% czekają w urzędach wojewódzkich na rozpatrzenie, natomiast 7% czeka na objęcie wnioskami. Całkowite uwłaszczenie gruntów ma nastąpić w bieżącym roku. 15 tysięcy hektarów gruntów przeznaczonych jest do zagospodarowania komercyjnego.
W ramach restrukturyzacji prowadzony jest także proces wnoszenia majątku aportem do innych spółek z Grupy PKP. Łączna wartość majątku nieruchomego wniesionego do tej pory aportem do spółek Grupy PKP wynosi 5 747 mln zł. W roku 2009 wniesiono 39 nieruchomości o wartości 187,2 mln zł.
Ponadto do 2010 roku zagospodarowano prawie 80 tysięcy należących do PKP SA lokali mieszkalnych, z czego prawie 70 tys. zostało sprzedane, a reszta przekazana gminom, spółdzielniom mieszkaniowym lub zlikwidowana.
Przekazywanie nieruchomości samorządom:
PKP S.A. współpracuje z samorządami w zakresie dzierżawy i sprzedaży swoich nieruchomości. Najbardziej atrakcyjnymi z punktu widzenia samorządów obiektami, które są oferuje im PKP S.A. są dworce kolejowe. Do tej pory Spółka przekazała lokalnym władzom 107 obiektów, w tym:
– wieloletnia dzierżawa lub użyczenie dworców gminom: 45 obiektów
– przekazanie praw własności organom samorządowym: 44 obiekty,
w tym: – w trybie art. 66 ustawy Ordynacja podatkowa (czyli w zamian za zaległości podatkowe z tytułu podatku od nieruchomości) – 26 dworców,
– w trybie art. 39 Ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego 'Polskie Koleje Państwowe’ (regulującego kwestie gospodarowania przez PKP S.A. majątkiem i określającego możliwości jego odpłatnego bądź nieodpłatnego przekazywania) – 18 dworców.
Sprzedano samorządom natomiast 18 byłych obiektów dworcowych.
Na dzierżawionych przez samorządy obiektach powstają chociażby: komendy Straży Miejskiej, ośrodki kultury, czy też zakłady opieki zdrowotnej.
Oferta PKP S.A. jest jednak dużo szersza i obejmuje nie tylko dworce, ale także place i inne nieruchomości. Polskie Koleje Państwowe S.A. oferują na rynku nieruchomości kilkanaście tysięcy hektarów gruntów, zlokalizowanych często w atrakcyjnych częściach miast i terenów rekreacyjnych. Samorządy w całej Polsce wykorzystują tereny PKP do inwestycji oraz zadań własnych samorządu. Nieruchomości PKP S.A. posłużyły już w kilkudziesięciu lokalizacjach do budowy dróg, parkingów, obiektów produkcyjnych (np. fabryka Della pod Łodzią), czy magazynowych. Należące do PKP S.A. tereny mogą być wykorzystywane zarówno w celach publicznych, jak i biznesowych. Nie tylko przez samorządy, ale także osoby fizyczne i prawne. Do dzisiaj PKP S.A. podpisały umowy w sumie z kilkuset gminami i kilkoma tysiącami firm w całej Polsce. Sprzedaż i dzierżawę nieruchomości prowadzi jedenaście Oddziałów Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A.
Sprzedaż nieruchomości:
W 2009 roku PKP S.A. rozstrzygnęły 105 przetargów. Było to o 10% więcej niż rok wcześniej. Przychody z tego tytułu wyniosły 125 mln złotych – o 36% więcej niż w 2008 roku. Najwięcej nieruchomości udało się sprzedać w regionach: mazowieckim, łódzkim i śląskim. 80% wartości wszystkich sprzedanych obiektów pochodziło z tych województw. –ten cały akapit był w informacji prasowej którą wysyłałem w styczniu 2010.
Głównym celem prowadzonej przez Polskie Koleje Państwowe S.A. restrukturyzacji majątkowej jest pozyskiwanie środków na modernizację dworców kolejowych. Obecnie PKP S.A. prowadzi proces inwestycyjny na prawie 40 dworcach na terenie całego kraju.
Do 2012 roku PKP S.A. wydadzą na ten cel fundusze o wartości ponad 980 mln złotych. Modernizacje finansowane są z następujących źródeł: fundusze Unii Europejskiej (547 mln złotych) , fundusze budżetu Państwa (434 mln złotych). Przez dwa lata PKP S.A. przygotowały niezbędną dokumentację, pozwolenia administracyjne, uzgodnienia z samorządami oraz finansowanie projektów.
Oprócz tego PKP S.A. współpracują z dużymi firmami developerskimi przy projektach przebudowy dworców w: Katowicach, Poznaniu oraz Warszawie (Warszawa Zachodnia). Wartość przygotowywanych wspólnie inwestycji z developerami wynosi ponad 1,5 mld złotych.