Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Warszawa: Podpisanie Umowy w sprawie obsługi Funduszu Kolejowego

inforail
09.07.2006 21:33

„To bardzo ważne wydarzenie, rozpoczynające proces zmian w sektorze transportu kolejowego. Realizujemy zapisy ustawy o Funduszu Kolejowym, który został utworzony w BGK na mocy tejże ustawy, po jej wejściu w życie w lutym 2006 roku –powiedział Minister Jerzy Polaczek po podpisaniu Umowy w sprawie obsługi Funduszu Kolejowego. Podpisanie umowy pomiędzy Ministerstwem Transportu a Bankiem Gospodarstwa Krajowego odbyło się 7 lipca br. w siedzibie resortu. Bank reprezentowali Wiceprezes, Pierwszy Zastępca Prezesa Zarządu BGK Stanisław Skoczylas oraz Wiceprezes Zarządu BGK Mirosław Czekaj. Ministrowi towarzyszył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu Mirosław Chaberek. Wiceminister M. Chaberek poinformował, że środki Funduszu mają zapewnić przede wszystkim współfinansowanie inwestycji kolejowych finansowanych z funduszy Unii Europejskiej. Umowa określa zasady funkcjonowania Funduszu Kolejowego, w tym sposób i terminy dokonywania wypłat z Funduszu. Warunkiem rozpoczęcia wypłat z Funduszu na rzecz zarządców infrastruktury kolejowej oraz na rzecz przewoźników kolejowych jest – obok zawarcia niniejszej umowy – wejście w życie uchwały Rady Ministrów w sprawie Programu rzeczowo-finansowego oraz zaakceptowanie przez Ministra Transportu planu finansowego Funduszu na 2006 rok opracowanego przez BGK. Fundusz Kolejowy będzie działał jako wyodrębniony rachunek bankowy prowadzony przez BGK. Głównym źródłem zasilania Funduszu są wpływy w wysokości 20% z tzw. opłaty paliwowej pobieranej od wprowadzanych na rynek krajowy paliw silnikowych. Poza wpłatami z opłaty paliwowej przychodami Funduszu Kolejowego będą m.in. również:
–przychody ze sprzedaży akcji w spółkach, przekazanych ministrowi właściwemu do spraw transportu przez Skarb Państwa, w celu zasilenia Funduszu Kolejowego,
–środki z kredytów lub pożyczek zaciągniętych na rzecz Funduszu Kolejowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego,
–wpływy z obligacji emitowanych na rzecz Funduszu Kolejowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Bank Gospodarstwa Krajowego jest depozytariuszem środków zgromadzonych na rachunku Funduszu, a ponadto będzie mógł zaciągać kredyty i pożyczki na rzecz Funduszu, które będą mogły być poręczone lub gwarantowane przez Skarb Państwa. Podstawowym zadaniem Funduszu Kolejowego jest gromadzenie środków finansowych na przygotowanie i realizację budowy i przebudowy linii kolejowych, remonty i utrzymanie linii kolejowych oraz likwidację zbędnych linii kolejowych.
Środki Funduszu mogą być przeznaczane na:
–remonty i utrzymanie linii kolejowych,
–dofinansowanie przygotowania oraz realizacji budowy i przebudowy linii kolejowych,
–finansowanie likwidacji zbędnych linii kolejowych,
–pokrycie utraconych przez przewoźników kolejowych przychodów w latach 2002-2003 z tytułu obowiązujących ustawowych ulg taryfowych w krajowych przewozach pasażerskich.
Szacowana wysokość wpływów z opłaty paliwowej do Funduszu Kolejowego w 2006 roku wynosi 215 mln zł.
Podpisana Umowa reguluje:
1) sposób uzgadniania planu finansowego Funduszu Kolejowego,
2) sposób i terminy dokonywania wypłat ze środków Funduszu,
3) sposób i terminy dokonywania przez Bank lokowania okresowo wolnych środków Funduszu,
4) zasady dokonywania zwrotu nadpłaty opłaty paliwowej,
5) inne ustalenia dotyczące obsługi Funduszu przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Podpisanie umowy wraz z zatwierdzonym przez Radę Ministrów Programem rzeczowo-finansowym wykorzystania środków Funduszu Kolejowego w 2006 roku, po uzgodnieniu przez Ministra Transportu i Bank Gospodarstwa Krajowego Planu finansowego Funduszu, umożliwi uruchomienie środków zgromadzonych na rachunku Funduszu.