Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Warszawa: Pasażerów pociągów regionalnych PKP zaskoczyła zmianami w przepisach

inforail
07.10.2008 12:33

Obowiązują od kilku dni i nie wszystkie są korzystne dla podróżujących.
– Są to zmiany kosmetyczne, mające ułatwiać podróżnym przejazdy pociągami regionalnymi – wyjaśnia tymczasem Barbara Szczerek, rzecznik prasowy PKP Przewozów Regionalnych w Katowicach.
Co się zmieniło? Nie powinny na przykład zdziwić podróżnego zadawane w kasie pytania o konkretną godzinę wyjazdu bądź powrotu. Warto na to zwrócić uwagę, jeśli nie chcemy dwa razy płacić za bilet.
Ten nowy przepis już wzbudził sporo kontrowersji wśród naszych Czytelników. Najczęściej tak komentowali wprowadzenie wymogu określenia konkretnej godziny, od której pasażer ma kolejne trzy godziny na rozpoczęcie podróży: jeśli komuś ma być z tym wygodnie, to chyba kolei.
– Ta zmiana jest śmieszna. Jeszcze tydzień temu nie musiałem deklarować żadnej godziny powrotu. Kupowałem bilet, i tyle. Teraz, jeśli chcę wracać wcześniej niż planowałem, muszę kupić nowy bilet. Jest też inne wyjście – tracić czas i czekać do wyznaczonej przez PKP godziny – mówi oburzony Janusz Borowicz, który często jeździ pociągiem na trasie Gliwice – Katowice.
– Ograniczenie czasu wyjazdu do trzech godzin jest spowodowane zmianą w przepisach, dotyczącą możliwości przesiadania się na trasach pociągów regionalnych, na odcinkach do 100 kilometrów. Wcześniej na trasach, gdzie można było podróżować bezpośrednio, nie można było robić przystanków i kontynuować podróży kolejnym pociągiem tej samej trakcji, na ten sam bilet. Teraz jest to możliwe, ale za to ograniczono czas rozpoczęcia podróży, żeby utrudnić niezgodne z przepisami wielokrotne używanie biletu – tłumaczy główne przyczyny tej zmiany Barbara Szczerek.
Utrudnieniu uległa także legalizacja (kasowanie) biletów abonamentowych. Wcześniej można było jej dokonać na każdej stacji. Teraz bezpłatnie tylko na stacji początkowej lub docelowej, bądź u konduktora, co jednak kosztuje 3 zł (wcześniej 4,5 zł).
Nadal obowiązują stare przepisy dotyczące czasu dokonywania legalizacji, która możliwa jest do 60 dni przed planowaną podróżą.
W obowiązujących od kilku dni przepisach zmieniono również minimalną liczbę uczestników przejazdów w ramach oferty 'Przejazdy dzieci (młodzieży) na wypoczynek’, z 8 osób na 10 osób.
Zmiany zyskają zapewne uznanie amatorów białego szaleństwa. Wcześniej za przewóz deski snowboardowej trzeba było bowiem zapłacić jak za przewóz bagażu, teraz – jak się dowiedzieliśmy – jest to bezpłatne.
Dla rowerzystów wprowadzono natomiast sieciowe bilety miesięczne na przewóz rowerów, obowiązujące na terenie całej Polski (kosztują 55 zł). Szerzej o zmianach taryfy i regulaminu przewozu osób, rzeczy i zwierząt PKP Przewozów Regionalnych podróżni mogą dowiedzieć się z tablic informacyjnych na dworcach kolejowych. Szczegółowych informacji można szukać także na www.pr.pkp.pl/przepisy.