Warszawa: Oświadczenie PR w związku z pikietą w dniu 30 marca 2010 r.

inforail
30.03.2010 13:06

Oświadczenie zarządu Przewozów Regionalnych w związku z pikietą w dniu 30 marca 2010 r.
Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielami 18 największych związków zawodowych działających w spółce Przewozy Regionalne. Rozmowy te, prowadzone w ramach trwającego dialogu społecznego, mają na celu wypracowanie optymalnych rozwiązań i gwarancji pracowniczych w ramach planu naprawczego spółki.
Efektem dotychczasowych spotkań jest m.in. opracowany wspólnie ze związkami i obecnie z sukcesem realizowany program monitorowanych odejść dla ponad 700 pracowników Przewozów Regionalnych. W ramach tego programu odchodzący ze spółki pracownicy zostali objęci działaniami osłonowymi, na które składają się rekompensaty sięgające nawet 30 tysięcy złotych na osobę.
Działania zarządu związane z restrukturyzacją mają na celu usprawnienie funkcjonowania spółki m.in. poprzez lepsze wykorzystanie jej zasobów, renegocjacje umów z dostawcami w celu znalezienia oszczędności, czy też podpisywanie nowych kontraktów z samorządami, zapewniających pokrycie realnych kosztów wykonywania przewozów. Wszystkie te działania mają na celu utrzymanie zatrudnienia w spółce oraz zagwarantowanie bezpiecznej i wygodnej podróży setkom tysięcy pasażerów każdego dnia.
Dzięki dotychczasowej współpracy zarządu Przewozów Regionalnych z działającymi w spółce największymi związkami zawodowymi oraz ich zrozumieniu dla obecnej sytuacji, w jakiej znalazła się spółka, można mówić o pozytywnych efektach trwającego od roku procesu restrukturyzacji.
W związku z tym wyrażamy zdziwienie z powodu dzisiejszej pikiety Sekcji Krajowej Kolejarzy „NSZZ Solidarność”. Jest to tym bardziej niepokojące, że w tym samym czasie w siedzibie spółki trwają spokojne i rzeczowe rozmowy z przedstawicielami 18 największych związków zawodowych, w tym reprezentantów „NSZZ Solidarność”. Celem spotkania jest wspólne wypracowanie rozwiązań mogących pomóc w restrukturyzacji spółki.
Szkoda, że w tak trudnym okresie zmian i negocjacji oddziedziczonego po wyjściu z Grupy PKP zadłużenia, „NSZZ Solidarność”woli organizować protesty zamiast starać się wspólnie znaleźć najlepsze dla spółki i jej pracowników rozwiązania w ramach dialogu społecznego. Zarzuty „NSZZ Solidarność”są tym bardziej zastanawiające, że przedstawiciele związków zawodowych mają dostęp do bieżących informacji nt. sytuacji w spółce oraz planów restrukturyzacji m.in. poprzez swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej. Mają więc oni wpływ na decyzje podejmowane w spółce.
Wyrażamy przekonanie, że tylko forma dialogu społecznego pozwala znaleźć najlepsze dla pracowników rozwiązania, czego doskonałym przykładem jest wprowadzony program monitorowanych odejść.