Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Warszawa: Nowe połączenie PKP IC

inforail
23.12.2008 13:07

13.12.2008 r. spółka PKP Inter City uruchomiła nowe bezpośrednie połączenie kolejowe. Pociąg nocny będzie posiadał w swoim składzie wagony sypialne z czterech kierunków (Warszawa, Gdańsk, Kaliningrad, Kraków). Mając na uwadze postulaty zarówno Samorządu Województwa Lubuskiego, lubuskich parlamentarzystów jak organizacji społecznych i gospodarczych pociąg na odcinku Gorzów Wlkp. –Berlin będzie dysponował wagonem z miejscami do siedzenia.
Niezależnie od decyzji PKP IC o uruchomieniu tego pociągu Samorząd Województwa Lubuskiego jako organizator przewozów regionalnych na swoim terenie, podjął zdecydowane kroki mające na celu poprawę komunikacji kolejowej pomiędzy Gorzowem i Berlinem. W tym celu w ciągu roku 2008 zainicjowano szereg spotkań roboczych zespołu, w skład którego weszli przedstawiciele organizatorów przewozów regionalnych z województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego oraz Brandenburgii (VBB). Podczas spotkań opracowano zoptymalizowaną koncepcję rozkładu jazdy dla odcinka Krzyż – Kostrzyn uwzględniającą jak najlepsze skorelowanie na stacji granicznej w Krzyżu naszych pociągów regionalnych z pociągami do i z kierunku Berlina. Ponadto Samorząd Województwa postawił sobie za cel jak najszybsze pozyskanie pojazdów o pełnym dopuszczeniu do ruchu na kolei polskiej i niemieckiej. Takie pojazdy pozwolą nam uruchomić więcej bezpośrednich połączeń transgranicznych na tej trasie, które będą stanowić uzupełnienie oferty Inter City w ciągu dnia.
Również z inicjatywy Samorządu Województwa Lubuskiego zaproponowano zmiany w ustawie o transporcie kolejowym w części dotyczącej organizacji przewozów transgranicznych mające na celu umożliwienie samorządom terytorialnym podejmowania inicjatywy w kształtowaniu, przy współudziale państwa, pasażerskiej komunikacji międzynarodowej, szczególnie o charakterze przygranicznym. Ma to szczególne znaczenie w obszarze objętym strefą Schengen, w którym w ruchu osobowym nie obowiązują już kontrole graniczne na przejściach granicznych.
Jednocześnie jednostki samorządu terytorialnego uzyskałyby formalne prawo do oceny propozycji nowych połączeń komunikacyjnych zgłaszanych przez przedstawicieli samorządu regionalnego państwa sąsiedniego pod kątem zaspokojenia potrzeb krajowych społeczności lokalnych oraz możliwości zapewnienia dotacji dla przewozów wykonywanych na odcinku krajowym w ramach tych połączeń.
Zgodnie z proponowanym przepisem Minister właściwy do spraw transportu mógłby za zgodą Marszałka Województwa upoważnić go do dokonania wyboru przewoźnika. Marszałek Województwa jako najwyższy przedstawiciel samorządu jest bowiem najlepiej zorientowany co do potrzeb komunikacyjnych województwa i minister właściwy ds. transportu może uznać jego doświadczenie, upoważniając go do zorganizowania konkursu na wyłonienie najwłaściwszego przewoźnika. Przepis ten kształtuje nowe relacje pomiędzy władzą centralną i władzą samorządową, odnosząc się do wiedzy i doświadczenia skumulowanych na poziomie jednostek samorządu terytorialnego. Jednocześnie projektowany przepis wskazuje na konieczność efektywnego działania ze strony samorządu wojewódzkiego przy organizowaniu przewozów osób w komunikacji transgranicznej w ramach świadczenia usług publicznych.