Warszawa: Nowe COK PKP IC otwarte
Nowy rok PKP Intercity rozpoczyna otwarciem pierwszego, nieusytuowanego na dworcu, Centrum Obsługi Klienta. Jest to drugi w Warszawie taki punkt stworzony z myślą o kompleksowej obsłudze podróżnych.
Centrum Obsługi Klienta to miejsce, w którym podróżujący z Intercity pasażerowie uzyskują profesjonalną i kompleksową obsługę. Prowadzona jest tu przedsprzedaż i sprzedaż biletów w komunikacji krajowej i międzynarodowej. Pasażer może tu również uzyskać informację na temat rozkładu jazdy pociągów, skomunikowań, cen biletów i ofert promocyjnych. Jednym słowem zdobyć wszelkie niezbędne informacje o tym, jak najkorzystniej i najtaniej podróżować.
COK powstał na miejscu dawnych kas Spółki przy u. Grójeckiej 17. Prace adaptacyjne rozpoczęły się w listopadzie 2007 r. Inwestycja wymagała przeprowadzenia gruntownej modernizacji istniejących instalacji elektrycznych, gazowych i wodnych, zmiany wystroju i aranżacji wnętrza. Dodatkowo wydzielone zostały stanowiska do bezpośredniej obsługi klientów biznesowych –sprzedaż kart Intercity i przejazdów grupowych (dostępne dla klientów po 20.01.08).
Do dyspozycji klientów Intercity oddaje nowoczesne, klimatyzowane wnętrze, dostępne dla osób niepełnosprawnych. W COK-u, czynnym codziennie od 8.00 do 19.00, sprzedaż biletów na pociągi Spółki prowadzona będzie przy czterech stanowiskach kasowych. Będą to dodatkowe punkty sprzedaży i pierwsze własne kasy Intercity funkcjonujące poza dworcami PKP. Dotychczas sprzedaż „na mieście”prowadzona była głównie przez agentów.
Pracownicy COK-u to osoby wykwalifikowane, z dużym doświadczeniem w obsłudze podróżnych. Z usług Intercity korzysta wielu cudzoziemców, dla których władający minimum jednym językiem obcym pracownicy COK-u stanowią cenne źródło informacji o kraju i zasadach podróży koleją.
W minionym roku otwarte zostały trzy takie Centra: w maju na poznańskim Dworcu Głównym, w sierpniu we Wrocławiu i Szczecinie. Wybudowane zostały także COK-i w Gdańsku i otwierany dziś w Warszawie. COK na warszawskim Dworcu Centralnym pracuje już od dwóch lat. Dziennie w skali roku z jego usług korzysta średnio około 200 – 250 osób.
Plan inwestycyjny na 2008 r. przewiduje budowę kolejnych 9 COK-ów: w Krakowie, Tarnowie, Rzeszowie, Przemyślu, Gliwicach, Opolu, Koninie, Bydgoszczy i Lesznie.
Otwarcie COK-ów to jeden z elementów rozbudowy systemu obsługi klienta, rozwoju usług dodatkowych i budowania systemu obsługi posprzedażnej.