Warszawa: Marvipol chce powtórzenia przetargu na zagospodarowanie terenu wokół Dworca Gdańskiego

inforail
25.04.2014 13:36

Marvipol uważa, że przetarg na zagospodarowanie terenu dworca Warszawa Gdańska, o szacowanej wartości projektu nawet 1 mld zł, powinien być unieważniony i powtórzony, poinformował agencję ISBnews pełnomocnik i doradca zarządu dewelopera Maciej Gnoiński.
’Uważam, że przetarg ten został przygotowany i przeprowadzony bez zachowania należytych standardów, dlatego powinien zostać unieważniony i powtórzony. Zaznaczam, że nie chodzi nam o wynik tego przetargu. Firma Ghelamco to doświadczony inwestor i przypuszczam, że jej projekt jest dobry. Można zadać sobie jednak pytanie, czy oferty Ghelamco oraz innych oferentów nie byłyby lepsze, gdyby nie problem istniejącego sporu z Marvipolem, który dzierżawi istotną część działki objętej projektem. Brak możliwości zagospodarowania całej działki może negatywnie wpływać na jej wycenę. Ponadto dziwi nas, że nikt w PKP nie był zainteresowany polubownym rozwiązaniem sporu’ – powiedział ISBnews Gnoiński.
Zaznaczył jednocześnie, że Marvipol złożył do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zapytanie w sprawie zasad przetargu oraz zawiadomienie do Najwyższej Izby Kontroli (NIK).
’Wskazujemy w tych pismach szczególnie na nierozwiązanie sporu z Marvipol dotyczącego dzierżawy części gruntu, podanie nieprawdziwych informacji w Memorandum, czy prowadzenie postępowania dotyczącego gruntu o nieuporządkowanym stanie prawnym’ – podkreślił przedstawiciel Marvipolu.
Na terenie objętym przyszłym projektem rewitalizacji dworca integralną część działki dzierżawi Marvipol i prowadzi działalność myjni samochodowej. Spółka wskazuje, że dzierżawa sięga 2026 roku.
’PKP nie rozwiązało tej kwestii przed przetargiem, w memorandum przetargu wskazuje, że zostanie ona rozwiązana najpóźniej do 2015 nazywając umowę dzierżawa/najem. Po tym, jak została nam wypowiedziana, złożyliśmy sprawę w Sądzie Arbitrażowym KIG i ją wygraliśmy. Nie ma od tego wyroku odwołania. Nie ma też woli jakiejkolwiek rozmowy ze strony PKP na ten temat’ –wskazał Gnoiński.
W ubiegłym roku PKP SA prowadziło procedurę rokowań mającą na celu wybór koncepcji zagospodarowania warszawskiego Dworca Gdańskiego i terenów do niego przylegających w Zintegrowane Centrum Komunikacyjne. Wybrana została oferta firmy Ghelamco, która ma podpisać z Kolejami ostateczną umowę.