Warszawa: Jak zmieni się Dworzec Zachodni
Kolejarze we wtorek zaczęli szukać partnerów do przebudowy Dworca Zachodniego. Na przykrytych torach kolejowych będzie mógł powstać dziesięciokondygnacyjny budynek łączący funkcje dworca i biurowca. Do Polskich Kolei Państwowych należy 48 hektarów pomiędzy Al. Jerozolimskimi, Prądzyńskiego i Kolejową. Dziś na tych gruntach nie ma prawie żadnych zabudowań, tylko niewielka hala kasowa.
– Chcielibyśmy, żeby na miejscu obecnego dworca, nad peronami i przykrytymi torami kolejowymi powstał dziesięciokondygnacyjny budynek – mówi Michał Wrzosek, PKP. – Może zająć działkę o powierzchni 1,7 hektara. Parter zająłby dworzec kolejowy, na wyższych piętrach mogłyby zostać ulokowane biura, sklepy lub hotel.
Budynek miałby ok. 45 tys. m kw. Częścią kompleksu ma być ponadto wielokondygnacyjny parking Parkuj i Jedź na 800 samochodów. Rolą inwestora będzie sfinansowanie budowy i możliwość udziału w przychodach z inwestycji.
– Do połowy przyszłego roku chcemy wybrać inwestora przebudowy dworca – mówi rzecznik Wrzosek. – Na przełomie 2009 i 2010 r. inwestycja miałaby się rozpocząć, a do użytku zostałaby oddana w 2012 r.
PKP szacuje, że operacja pochłonie kilkaset milionów złotych. Inwestycja będzie bardzo skomplikowana, tym bardziej że kolejarze nie chcą na czas budowy zamykać dworca. Jednak PKP do rokowań zaprosiła firmy, które muszą się wykazać zrealizowaniem w ubiegłym roku inwestycji wartej jedynie 50 mln zł – dziś tyle kosztuje budowa niezbyt dużego bloku. Kryteria wyboru są dość płynne. – Pod uwagę będziemy brać zarówno zysk, jaki przyniesie inwestycja, jak i to, jak będzie wkomponowana w otoczenie – zapewnia rzecznik PKP.
Na razie nie zapadła decyzja, czy do kompleksu biurowo-dworcowego zostanie włączony sąsiadujący z Dworcem Zachodnim przystanek kolejowy Wola. Dziś pełni w regionalnych. W przyszłości jednak ma zostać połączony nowym torem z Dworcem Zachodnim, dzięki czemu domknie się kolejowa obwodnica śródmieścia Warszawy, umożliwiając znaczne zwiększenie jej znaczenia dla obsługi komunikacyjnej Warszawy. Na dodatek najprawdopodobniej to właśnie na tej stacji będą się kończyły tory nowego połączenia kolejowego z lotniskiem Okęcie.
Budowa kompleksu biurowo-dworcowego to pierwszy etap zagospodarowywania kolejowych gruntów. W drugiej fazie partner wybrany przez PKP mógłby zabudować tereny wzdłuż ul. Prądzyńskiego (studium zagospodarowania miasta dopuszcza tu budynki biurowe o wysokości do 30 metrów). Jeszcze później nad przykrytymi torami kolejowymi na wschód od dworca będą mogły powstać osiedla mieszkaniowe (studium określa, że mogą to być budynki o wysokości do sześciu pięter). W najbliższych tygodniach PKP zamierza rozpocząć analogiczne rokowania w sprawie przebudowy Dworca Wschodniego. Kolej prowadzi też badania nośności konstrukcji Dworca Centralnego, by określić, czy da się na jego miejscu postawić dużo większy budynek.