Warszawa: II etap rokowań z inwestorami Warszawa Zachodnia
Polskie Koleje Państwowe S.A. wybrały w drodze rokowań trzech partnerów finansowych, spośród siedmiu, z którymi będą dalej prowadzić rozmowy na temat inwestycji. Oznacza to zakończenie I etapu postępowania w sprawie wyłonienia partnera dla wybudowania nowego dworca Warszawa Zachodnia.
Zarząd PKP S.A. ustalił listę trzech potencjalnych partnerów finansowych, których zaprasza do udziału w II etapie postępowania, są to:
1) Konsorcjum NEXITY S.A –NEXITY Polska Sp. z o.o.;
2) EKO –PARK S.A.;
3) ECHO INVESTMENT S.A.
II etap rokowań rozpocznie się 16 czerwca 2008 r. Partner finansowy zostanie wybrany do końca 2008 roku. W II etapie po złożeniu wiążących ofert przez potencjalnych inwestorów i po przeprowadzeniu dodatkowych rokowań z potencjalnymi inwestorami zapraszający wyłoni inwestora, którego oferta zostanie uznana przez zapraszającego jako charakteryzująca się najkorzystniejszą relacją parametrów określonych przez zapraszającego. Rolą wybranego inwestora będzie sfinansowanie budowy i możliwość udziału w przychodach z inwestycji.
W miejscu obecnego dworca powstanie obiekt o powierzchni 17 000 metrów kwadratowych.
Celem PKP S.A. jest stworzenie nie tylko dworca, ale całego obiektu o wysokości do 10 kondygnacji, z parkingami Parkuj i Jedź na minimum 800 samochodów i zadaszonymi peronami o powierzchni użytkowej 63 000 metrów kwadratowych (około 30% tej powierzchni stanowić będą parkingi). Na dworcu oprócz powierzchni służącej pasażerom będą powierzchnie biurowe, hotelowe, usługowe, rekreacyjne, handlowe oraz ciągi komunikacyjne, które zapewnią sprawne połączenie dworca z parkingami, komunikacją miejską Warszawy i planowanymi przez Urząd Miasta Warszawy inwestycjami drogowymi. Planowane funkcje dworca zostały uzgodnione przez PKP S.A. z władzami Miasta Stołecznego Warszawy.
Projekt Warszawa Zachodnia, nie jest jedynym realizowanym w tej chwili przez PKP S.A. PKP S.A. planuje przebudowę i modernizacją kilkunastu największych dworców kolejowych w najbliższych latach. Analogiczne działania obejmą dworce w: Katowicach, Wrocławiu, Warszawie (Warszawa Zachodnia, Warszawa Wschodnia), Krakowie, Poznaniu, Gdyni, oraz dworzec Łódź Fabryczna. Wartość tych inwestycji wyniesie około 1.5 miliarda euro. Celem PKP S.A. jest stworzenie w tych lokalizacjach nowoczesnych dworców i centrów biznesowych. Będą one węzłami komunikacyjnymi dającymi nowe możliwości przemieszczania się, spędzania czasu oraz prowadzenia działalności gospodarczej mieszkańcom miast i podmiotom gospodarczym.