Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Warszawa: Czy nad Dw. Gdańskim powstaną wieżowce?

inforail
18.09.2008 11:30

W miejscu warszawskiego Dworca Gdańskiego może powstać biurowiec albo blok mieszkalny. PKP przygotowują koncepcję dla prywatnego inwestora. Przekazywanie dworców kolejowych samorządom zapowiedziało w środę Ministerstwo Infrastruktury.
Szef resortu Cezary Grabarczyk stwierdził, że kolej nie dysponuje odpowiednimi kwotami na ich modernizację. Wkrótce rząd, a potem Sejm mają uchwalić przepisy, które ułatwią przekazywanie obiektów PKP. W zamian kolej ma otrzymywać rekompensatę, która będzie pochodzić głównie z budżetu państwa.
W Warszawie w gestii PKP pozostaną jednak dworce Zachodni i Wschodni. Od około roku ciągną się negocjacje z prywatnymi inwestorami, którzy mają je obudować hotelami i biurowcami, a także wznieść nowe hale z kasami dla podróżnych przed mistrzostwami Euro 2012.
A co z Dworcem Centralnym? W sierpniu prezes PKP Andrzej Wach powiedział, że po 2012 r. zostanie on zburzony. W jego miejscu stanie nowy, który będzie częścią komercyjnego wieżowca. – Ze strony miasta dotąd nie było sugestii, że chce przejąć ten dworzec lub w niego zainwestować – mówi Michał Wrzosek, rzecznik PKP. W ratuszu twierdzą, że Warszawy na razie nie stać na inwestowanie kilkuset milionów złotych w zapuszczoną stację. Rzecznik ratusza Tomasz Andryszczyk nie wyklucza jednak, że władze miasta mogłyby zainwestować w Centralny najwcześniej za pięć lat.
Wczoraj Michał Wrzosek ujawnił nowe szczegóły modernizacji Dworca Gdańskiego. PKP razem z ratuszem i doradcami ds. nieruchomości ustalają, co mogłoby powstać po wyburzeniu obskurnego jednopiętrowego budynku. Plan zagospodarowania pozwala wznieść w tym miejscu wieżowiec dorównujący wysokością domom, które w ostatnich latach wyrosły po drugiej stronie ul. Słomińskiego. Kasy i poczekalnia zostałyby na parterze, a nad nimi mogłyby się znaleźć biura lub mieszkania. Ostateczną koncepcję poznamy do końca roku. Potem kolej zacznie szukać inwestora, który ją zrealizuje.
W PKP liczą na duże zainteresowanie przetargiem, bo to bardzo atrakcyjny i ruchliwy punkt (obok są metro, most i linie tramwajowe). Pasażerów powinno być jeszcze więcej, gdy ok. 2010 r. skończy się przebudowa samej stacji. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe chce m.in. poszerzyć perony, powstanie też podziemny korytarz, który połączy je z metrem i żoliborskimi osiedlami sąsiadującymi z dworcem. Początek prac zapowiadano na lipiec tego roku, teraz mówi się o jesieni albo początku nowego roku.