Warszawa: 60 lat Wars
Tort w kształcie wagonu, wystawa pamiątek w Muzeum Kolejnictwa, kulinarne hity starego menu tj. bigos czy nóżki w galarecie to wszystko mogli zobaczyć i skosztować goście podczas 60 –tych urodzin Spółki WARS, które odbyły się w czwartek w Sali Kryształowej na Dworcu Warszawa Główna.
Urodziny jednej z najstarszych polskich Spółki odbyły się w Sali Kryształowej na Dworcu Warszawa Główna, w miejscu gdzie kiedyś mieściła się restauracja WARS. Specjalnie na tę okazje sali został przywrócony dawny blask, a na peron podstawiono wagony WARS. Ponadto w Muzeum Kolejnictwa otwarto wystawę pamiątek „60 lat tradycji WARS”. Wystawę będzie można było oglądać podczas Nocy Muzeów w stolicy.
WARS powstał 1 kwietnia 1948 roku. Wtedy decyzją Ministra Komunikacji został powołany do życia Oddział Eksploatacji Wagonów Sypialnych i Restauracyjnych, który do 1951 roku działał w strukturze Państwowego Biura Podróży ORBIS. W 1952 roku oddział zmienił nazwę na Przedsiębiorstwo Eksploatacji Wagonów Sypialnych i Restauracyjnych ORBIS. W tej formie funkcjonował do roku 1961, kiedy to w wyniku zmian reorganizacyjnych zmieniona została nazwa. Od tej pory Spółka działała pod nazwą WARS, której rozwinięciem jest „Wagony Restauracyjne i Sypialne”.
Kolejne zmiany zaszły w 1973 roku. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Komunikacji, właścicielem wagonów restauracyjnych i sypialnych stało się PKP. Odtąd na mocy stosownych umów zawieranych z PKP, WARS jest jedynie użytkownikiem tych wagonów, uiszczając odpowiednie opłaty.
1 października 1982 roku WARS uzyskał pełną samodzielność prawną. Stało się to na podstawie stosownego rozporządzenia wydanego we wrześniu tego roku. Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa było świadczenie usług przewozowych w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia oraz usług gastronomicznych w wagonach restauracyjnych, a także na dworcach PKP, PKS i terminalach PPL. WARS funkcjonował w tej formie do 1990 roku.
Wraz ze zmianami ustrojowymi również WARS przeszedł reorganizację. W tym okresie z przedsiębiorstwa zostały wyłączone restauracje dworcowe WARS, działając od tej pory jako niezależne podmioty. Wtedy też pojawiło się nowe hasło promocyjne „WARS –Twój niezawodny partner w podróży”.
W 1999 roku WARS został poddany procesowi komercjalizacji. W jej wyniku przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę akcyjną, w której 100% akcji objęło Ministerstwo Skarbu. Zmianie uległ też sposób prowadzenia działalności. Wprowadzony został system obsługi wagonów na zasadzie franczyzy.
W 2000 roku uchwalony został nowy statut spółki i zmieniona została nazwa na WARS Spółka Akcyjna. W 2001 roku rozpoczęta została procedura prywatyzacyjna, jednak zakończyła się ona bez rozstrzygnięcia w lutym 2002 roku. W 2005 roku większościowy pakiet akcji Spółki nabyło PKP Intercity, stając się faktycznym właścicielem WARS.
Na początku 2008 roku WARS SA, dostrzegając potrzebę dostosowania swojej oferty do coraz bardziej wymagającego rynku i podniesienia jakości usług, rozpoczął kompleksowy proces odświeżenia swojej marki. Zakłada on modernizację wagonów restauracyjnych, wprowadzanie nowej oferty gastronomicznej oraz stałe podnoszenie kwalifikacji personelu. Symbolem zmian jest wprowadzanie nowego logo Spółki.
Spółka WARS SA jest firmą usługową z kilkudziesięcioletnią tradycją na rynku usług świadczonych podróżnym w pociągach pasażerskich. Powstała 1 kwietnia 1948 roku w strukturze Państwowego Biura Podróży „ORBIS”jako Oddział Eksploatacji Wagonów Sypialnych i Restauracyjnych. W roku 1991 nastąpił podział przedsiębiorstwa na Przedsiębiorstwo Wagonów Sypialnych i Restauracyjnych „WARS”oraz Warszawskie Restauracje Dworcowe „WARS”. Rok 1999 to przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną ze 100% udziałem Skarbu Państwa. Ostatnie poważne zmiany zaszły 28 kwietnia 2005 r., kiedy to PKP Intercity spółka z o.o. objęła większościowy pakiet akcji spółki WARS SA. Wars zapewnia przygotowanie wagonów, obsługę podróżnych w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia, a także usługi gastronomiczne w wagonach restauracyjnych i barowych oraz catering w wagonach pasażerskich.