W branży jest źle?
Firmy budowlaneczekają na ogłoszenie nowych przetargów, liczą też na specustawę kolejową,która usprawni realizację inwestycji.
„Generalnie w całej branży jest bardzo źle i niebędziemy mieli kim pracować, jeśli ten przestój w ogłaszaniu przetargów będzietrwał długo. Potrzebujemy zamówień jak tlenu do życia” – powiedziałpodczas debaty „Infrastruktura w nowej perspektywie politycznej i w nowejperspektywie budżetowania Unii Europejskiej” – prezes Budimexu DariuszBlocher.
„Nowelizacja pokazuje właściwy kierunek zmian” -powiedziała z kolei prezes Urzędu Zamówień Publicznych Małgorzata Stręciwilk.Jej zdaniem jednak w dłuższej perspektywie, trzeba przygotować nową ustawę ozamówieniach publicznych.
„To jest szybka nowelizacja, która była konieczna zracji wdrożenia dyrektyw UE. Niewątpliwe jest potrzeba stworzenia nowej,pełnej, kompleksowej, prostszej regulacji w tym zakresie, która będziestanowiła rozwiązanie bolączek, również na rynku zamówień publicznych w infrastrukturze”- dodała Stręciwilk.
Przyznała, że same przepisy prawne nie rozwiążą problemów.”Ważne są dobre praktyki, które powinniśmy w zamówieniach publicznychstosować” – podkreśliła.
Wiceprezes PKP Polskie Linie Kolejowe Andrzej Pawłowskizaznaczył, że oczekuje od wykonawców składania ofert na poziomie wyższym, niż60-70 proc. kosztorysu.
„Chcemy płacić dobre pieniądze za dobrą pracę, za pracęwykonaną w określonym czasie. Dla nas nie jest zyskiem to, że zapłacimy dużomniej, jeśli są problemy z realizacją kontraktu. Chcemy płacić na tyle, na ilewyceniliśmy inwestycję, ale żeby jej realizacja przebiegała sprawnie i żebybyła wykonana w bardzo dobrej, jakości” – powiedział Pawłowski.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Zaznaczył, że spółka wprowadziła bardzo wiele postulatówwykonawców związanych z inwestycjami. „Mechanizmy, takie jak np. zaliczkiczy wcześniejszy zakup materiałów, staramy się wprowadzać do dokumentów iwdrażać na etapie inwestycji” – zapewnił.
Podkreślił, że proces przygotowania projektów jest bardzo długi.”Samo przygotowanie dokumentacji przed projektowej to jest ok. 2 lata,etap projektowania to kolejne 2 lata, a do tego trzeba doliczyć procedury przetargowe”-powiedział Pawłowski.
„Pracujemy nad tym żeby te przetargi jak najszybciejuruchamiać i jak najszybciej podpisywać umowy na duże inwestycje” – dodał.
„