UZP: Zmiany w kosztach odwoławczych
Wyrokiem z dnia 15 kwietnia 2014 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 594 z późn. zm.), dotyczący opłaty od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, jest niezgodny z art. 45 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3, art. 77 ust. 2 i art. 78 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Uznany przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z konstytucją przepis art. 34 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych przewidywał, że jeżeli skarga na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej dotyczy czynności postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego podjętych po otwarciu ofert, pobiera się od skargi wnoszonej do sądu okręgowego na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości przedmiotu zamówienia w postępowaniu, którego skarga dotyczy, jednak nie więcej niż 5 milionów złotych.
W ustnym uzasadnieniu wyroku Trybunał Konstytucyjny wskazał, że wszystkie opłaty sądowe dotyczące skarg na orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej, wnoszonych w zawiązku z postępowaniami o udzielenie zamówień publicznych – niezależnie od tego, czy dotyczą czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego podjętych po otwarciu ofert, czy przed otwarciem –będą obliczane według reguł określonych w art. 34 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, stosownie do którego od skargi do sądu okręgowego na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej uiszcza się opłatę stałą w wysokości pięciokrotnego wpisu od odwołania wnoszonego do Krajowej Izby Odwoławczej.
Zgodnie z postanowieniem art. 190 ust. 2 Konstytucji wyrok Trybunału Konstytucyjnego podlega niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony. Tym samym wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności przepisu art. 34 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych i utracie przez niego mocy obowiązującej zostanie niezwłocznie ogłoszony w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym, że Trybunał Konstytucyjny w przedmiotowym orzeczeniu nie określił terminu utraty mocy obowiązującej tego przepisu, utrata jego mocy obowiązującej nastąpi po dniu ogłoszenia orzeczenia, co wynika z treści art. 190 ust. 3 Konstytucji.
Po ogłoszeniu powyższego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opłata sądowa od skargi do sądu okręgowego na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej dotyczące każdej czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego będzie stanowiła opłatę stałą, której wartość będzie wynosiła:
1.37 500 –w przypadku postępowań w sprawie udzielenia zamówienia na dostawy lub usługi o wartościach mniejszych od progów unijnych (134 000 i 207 000 euro),
2.75 000 –w przypadku postępowań w sprawie udzielenia zamówienia na dostawy lub usługi o wartościach równych lub wyższych od progów unijnych (134 000 i 207 000 oraz 414 000 euro dla zamawiających udzielających zamówień sektorowych oraz w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa),
3.50 000 –w przypadku postępowań w sprawie udzielenia zamówienia na roboty budowlane o wartościach mniejszych od progu unijnego (5 186 000 euro),
4.100 000 –w przypadku postępowań w sprawie udzielenia zamówienia na roboty budowlane o wartościach równych lub wyższych od ww. progu unijnego.
O opublikowaniu przedmiotowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz wejściu w życie przedstawionej powyżej zmiany zasad obliczania opłaty od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej poinformujemy na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych.