UTK: Postępowanie w sprawie nieuczciwych praktyk PKP IC
W dniu 26 sierpnia 2014 r. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wszczął postępowanie administracyjne wobec PKP Intercity S.A. w sprawie możliwości naruszenia przez spółkę zakazu stosowania bezprawnych praktyk naruszających zbiorowe interesy pasażerów, polegającego na nieuczciwych praktykach rynkowych wprowadzających w błąd co do ceny biletów i sposobu jej obliczania.
Do wszczęcia postępowania administracyjnego przyczyniły się informacje napływające do Urzędu Transportu Kolejowego, na temat nieprawidłowości w naliczaniu odległości taryfowej na odcinku Zduńska Wola Karsznice –Koło. Konsekwencją wskazanych nieprawidłowości było zawyżanie cen biletów na przejazd pociągami TLK 38156/83156 „Sukiennice”relacji Kraków Płaszów –Świnoujście –Kraków Płaszów i TLK 37105/73105 „Cegielski”relacji Kraków Główny –Poznań Główny –Kraków Główny. Ujawniony proceder trwał co najmniej w okresie od 16 czerwca 2014 r. do 24 lipca 2014 r.
Zgodnie z art. 3 ustawy z 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym zakazane jest stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych, a w szczególności, praktyk rynkowych wprowadzających w błąd odnośnie ceny i sposobu jej obliczania. W świetle powyższego istnieje uzasadnione przypuszczenie, że PKP Intercity złamało zakaz stosowania bezprawnych praktyk naruszających zbiorowe interesy pasażerów, o którym mowa w art. 14b ust. 1 ustawy z 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym.