Już za trzy miesiące, w dniach 23-26 września 2014, odbędzie się w Berlinie dziesiąta, jubileuszowa edycjaMiędzynarodowych Targów Technik Transportu INNOTRANS.Odbywające się co dwa lata targi to największa na świecie impreza targowa poświęcona transportowi szynowemu i najważniejsze miejsce spotkań biznesowych dla ludzi z branży kolejowej. W poprzedniej edycji (w 2012 roku) udział wzięło 2515 wystawców z 49 krajów oraz 121 tysięcy zwiedzających profesjonalistów ze 140 krajów. Imprezę relacjonowało ponad 1000 dziennikarzy z 43 państw. W tym roku zainteresowanie jest tak duże, że powierzchnię targów zwiększono o nowy budynek City Cube Berlin z miejscem dla ponad 200 wystawców. Oprócz stoisk w halach oglądać można też pojazdy prezentowane na targowych torach. W dotychczasowej historii targów InnoTrans tegoroczne będą największe.
Co zobaczymy?
Targi InnoTrans przeznaczone są dla producentów pojazdów, wyposażenia i komponentów, firm budujących i zaopatrujących linie kolejowe, dostawców usług transportowych, przedstawicieli publicznych i prywatnych przedsiębiorstw komunikacyjnych, oraz decydentów z samorządów lokalnych i ministerstw transportu z całego świata. Wystawcy prezentują najnowsze rozwiązania z zakresu systemów transportu, pojazdów i komponentów: pełen przegląd osobowych i towarowych pojazdów szynowych i ich wyposażenia, układy i ich elementy – napędy, sprzęgła, hamulce, skrzynie biegów, systemy elektryczne i elektrotechniczne, a także ofertę usług takich jak serwis pojazdów. Dział infrastruktury kolejowej koncentruje się na planowaniu, budowaniu i kontrolowaniu trakcji kolejowych. Szczególna uwaga i osobny dział poświęcone są także budowie tuneli.
W części „Interiors”zobaczymy ofertę oświetlenia, wentylacji, wykładzin podłogowych, obić siedzeń, uchwytów, ale też cateringu i usług zapewniających podróżnym bezpieczeństwo i wygodę. Prezentowane są też systemy zarządzania transportem publicznym, przetwarzania danych, technologie komunikacyjne i informacyjne, systemy zarządzania opłatami za przejazd.
Nasze oczekiwania
Jak zwykle na targach zapewne nie zabraknie trzech największych polskich producentów taboru szynowego –PESY, Solarisa i Newagu. Co pokażą? Tego dziś na pewno nie wiemy i na tym etapie możemy jedynie spekulować. I tak PESA zaprezentować może: Linka, być może w wersji dla DB, ezt-a, nie będzie to jednak raczej DART, lokomotywę GAMA, jest szansa, że będzie to spalinówka i oczywiście tramwaj, prawdopodobnie Fokstrot. Solaris pokaże najpewniej Tramino dla Brunszwiku. I wreszcie Newag. Firma z Nowego Sącza może wystawić swoją lokomotywę, największe szanse dajemy Gryffinowi oraz jednego z Impulsów. To oczywiście tylko nasze przypuszczenia, z rozmów prowadzonych z przedstawicielami rodzimych producentów klaruje nam się taka wizja. Jak będzie, zobaczymy. Oczywiście producenci taboru to nie jedyne polskie akcenty. Na InnoTrans będziemy mogli zobaczyć także firmy produkujące przeróżne komponenty dla transportu szynowego.
Wydarzenia towarzyszące
Integralna częścią targów jest Konwencja InnoTrans. Obejmuje liczne wykłady ekspertów, dyskusje i spotkania:
Dialog Forum (24-26.09) – forum dyskusyjne organizowane przez Deutsches Verkehrsforum (Niemieckie Forum Transportu), VDV (Stowarzyszenie Niemieckich Firm Transportowych), UNIFE (Związek Europejskiego Przemysłu Kolejowego) i VDB (Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Kolejowego).
RLS – Rail Leaders’Summit (23.09) –zjazd ministrów transportu i kolejnictwa oraz prezesów największych firm transportowych poświęcony globalnym projektom kolejowym;organizowany przez Koleje Niemieckie – Deutsche Bahn AG (za zaproszeniami).
Public Transport &Interiors Hall Forum (PTI Hall Forum) (24-25.09) –poświęcone wnętrzom pojazdów i komfortowi pasażerów.
Public Transport Forum (25.09) –poświęcone najnowszym i nadchodzącym zmianom i ulepszeniom w transporcie publicznym.
International Tunnel Forum (24-25.09) –seria prezentacji i dyskusji dotyczących budowy tuneli, współorganizowana ze STUVA (Stowarzyszenie na rzecz Systemów Transportu Podziemnego).
InnoTrans Majlis (25.09) –spotkanie z decydentami z firm transportowych i przedstawicielami rządów z państw Zatoki Perskiej (za zaproszeniami).
Speakers’ Corner –wystawcy prezentują swoje firmy i nowe produkty.
Dni dla publiczności (27-28.09) –w weekend po zakończeniu imprezy tereny zewnętrzne targów są otwarte dla szerokiej publiczności. Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych.
Bilety
Promesse, polskie przedstawicielstwo Messe Berlin, oferuje Państwu bilety na targi InnoTrans w promocyjnych cenach:
Bilet jednodniowy – w przedstawicielstwie kosztuje 12 euro (online – 40 euro, w kasie – 60 euro)
Bilet na całe targi (23-26.09) – 20 euro (online – 60 euro, w kasie – 80 euro)
Bilet jednodniowy studencki –dostępny tylko w przedstawicielstwie – 12 euro
Bilet studencki ma tę samą cenę, co normalny, ale wiążą się z nim dodatkowe usługi, m.in. przewodnik oprowadzający po stoiskach firm oznaczonych 'Career Point Mark’ (zainteresowanych rekrutacją pracowników), mailowe informacje specjalnie dla studentów, darmowa przekąska na terenie targów. Konieczna jest legitymacja.
Wszystkie bilety kupowane w przedstawicielstwie lub online uprawniają do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej w Berlinie w dniu wskazanym na bilecie (w przypadku biletów jednodniowych – w dniu wizyty na targi, w przypadku biletów wielokrotnego wstępu – przez cały czas trwania targów).
Bilety na dni dla publiczności (tylko ekspozycja zewnętrzna) będą dostępne tylko w kasach na miejscu w cenie 2,50 euro;dzieci do lat 14 –wstęp bezpłatny.